Regióny Prešov

Prešovský kraj koordinuje očkovanie treťou dávkou v zariadeniach sociálnych služieb

Ilustračná foto, Zdroj : TASR / Roman Hanc

PREŠOV – Prešovský samosprávny kraj bude najbližší víkend očkovať už v troch nákupných domoch – v Prešove, Poprade a najnovšie aj v Humennom. Župa začala v tomto týždni koordinovať preočkovanie treťou dávkou vakcíny v zariadeniach sociálnych služieb. Vo veľkokapacitných očkovacích centrách však treťou dávkou vakcíny pre nízky záujem aktuálne neočkujú.

Ako informovala hovorkyňa krajaDaša Jeleňová, ako prvých v stredu zaočkvali 40 záujemcov v Domove sociálnych služieb Brezovička (okres Sabinov). Dnes pokračuje očkovanie v DSS Senires, n.o., Poprad, pričom vakcínu by tu malo dostať 21 ľudí. Na budúci týždeň bude Prešovsy kraj v súčinnosti s poskytovateľmi zdravotníckych služieb koordinovať preočkovanie v ďalších štyroch zariadeniach sociálnych služieb v Prešovskom kraji. Všetkým záujemcom o preočkovanie je aplikovaná vakcína od konzorcia Pfizer/BioNTech. „Všetci si uvedomujeme, že je potrebné chrániť tých najzraniteľnejších. Preto robíme všetko potrebné, aby situácia v zariadeniach, ktoré poskytujú služby ťažko chorým, imobilným alebo seniorom, bola po zdravotnej stránke stabilizovaná tak medzi klientmi, ako aj zamestnancami,“ uviedol v tejto súvislosti predseda kraja Milan Majerský.

Tímy PSK budú tento týždeň očkovať aj jednodávkovou vakcínou Janssen, a to už v troch obchodných centrách (OC). Okrem tradičných OC Eperia Prešov a OC Max Poprad sa najnovšie bude dať zaočkovať aj v OC Avenue Humenné. „Pridávame ďalšie miesto, tentoraz v regióne Horného Zemplína. Vychádzame tým v ústrety všetkým záujemcom o očkovanie, ktoré opäť naberá na dôležitosti a význame v čase, keď rastú čísla infikovaných, a to, žiaľ, najmä v Prešovskom kraji,“ dodal Majerský.

Očkovanie v obchodnom centre Avenue na Štefánikovej ulici v Humennom je naplánované na piatok 29. a sobotu 30. októbra. Realizované bude v súčinnosti s mestom Humenné a prebehne na prízemí obchodného domu v čase od 10:00 do 17:00. „Kraj má pre oba očkovacie dni v Humennom zakontrahovaných spolu 500 jednodávkových vakcín Janssen,“ informovala Jeleňová. V prešovskom a popradskom obchodnom centre budú očkovať v nedeľu 31. októbra od 10:00 do 17:00. Kraj je v nákupných domoch pripravený použiť po 300 vakcín Janssen.

V teréne je taktiež krajská mobilná očkovacia jednotka. V stredu očkovali prvou dávkou vakcíny od Pfizer/BioNTech v Zbore väzenskej a justičnej stráže SR. „Ide o približne 80 odsúdených a obvinených vo väzniciach v Prešove a v Sabinove,“ dodala Jeleňová s tým, že dnes očkuje mobilná jednotka v obciach Podolínec (okres Stará Ľubovňa) a Liptovská Teplička (okres Poprad), kde by mali druhou dávkou preočkovať spolu 50 ľudí.

Ako ďalej zdôraznila Jeleňová, hoci je kraj pripravený realizovať preočkovanie treťou dávkou vakcíny proti koronavírusu aj vo všetkých svojich veľkokapacitných očkovacích centrách, ostávajú centrá v Humennom i v Poprade naďalej zatvorené. Navyše najbližší víkend sa nebude očkovať ani v prešovskom centre. „Záujem o podanie tretej dávky vakcíny medzi obyvateľmi v jednotlivých regiónoch kraja je totiž veľmi nízky. Na základe rozhodnutia rezortu zdravotníctva sa preto aktuálne v rámci celého územia SR realizuje toto preočkovanie prioritne v nemocniciach a poliklinikách, ktoré na tento účel kapacitne postačujú,“ vysvetlila hovorkyňa s tým, že tretia dávka je v súčasnosti aplikovaná ľuďom s oslabenou imunitou a občanom vo veku 55+, ktorým ubehlo šesť mesiacov od podania druhej dávky vakcíny.