Regióny Prešov Vranov nad Topľou Top

POZOR NEBEZPEČENSTVO! Vranovský okres v problémoch: Majú vody s vysokou koncentráciou RAKOVINOTVORNÝCH dusičnanov!

Vysoká koncentrácia dusičnanov vo vodách trápi okres Vranov nad Topľou. Zdroj: TASR / Roman Hanc

VRANOV NAD TOPĽOU – Obyvatelia viacerých obcí okresu Vranov nad Topľou žijú v strachu o vlastné zdravie. Nedávno totiž Ministerstvo životného prostredia SR zverejnilo zoznam oblastí s vysokou koncentráciou dusičnanov vo vodách. V okrese Vranov nad Topľou sa nachádza v takýchto lokalitách až 20 obcí.

 

Len pred niekoľkými dňami zverejnilo Ministerstvo životného prostredia SR zoznam oblastí s vysokou koncentráciou dusičnanov vo vodách z poľnohospodárskej výroby až na 1395 obcí. Naposledy bol zoznam aktualizovaný v roku 2017. Odvtedy pribudlo na Slovensku ďalších 51 lokalít.

Kontrolu vôd a aktualizáciu postihnutých miest, v ktorých je koncentrácia dusičnanov nadpriemerná, musia kompetentné orgány vykonávať podľa zákona každé štyri roky. „Zraniteľné oblasti sú poľnohospodársky využívané územia, z ktorých odtekajú vody zo zrážok o povrchových vôd, alebo vsakujú do podzemných vôd, v ktorých je koncentrácia dusičnanov vyššia,“ uviedol envirorezort.

Problém je v studniach

Na východnom Slovensku trápi tento problém viaceré obce. Len v jednom okrese, konkrétne v okrese Vranov nad Topľou, je ich minimálne dvadsať. Ide o obce, ako sú napríklad Bystré, Majerovce, ale aj Nižný Hrabovec či Poša.

Podľa starostov postihnutých obcí je voda z verejného vodovodu pre obyvateľov zdravá a bezpečná. Stále ale množstvo ľudí požíva vodu z individuálnych zdrojov, a teda studní. A tu potom nastáva problém. „Občania, ktorí sú napojení na verejný vodovod nemôžu byť vystavený hrozbe zvýšenej koncentrácie dusičnanov, pretože vodárenská spoločnosť pravidelne kontroluje a meria hodnoty vody. Ak došlo sú v našej obci zvýšené hodnoty dusičnanov vo vode, ide o súkromné zdroje,“ povedal starosta obce Čaklov Andrej Ragula.

Okrem dusičnanov aj PCB látky

Mnohí starostovia o riziku zvýšenej koncentrácie dusičnanov v miestnych vodách ani netušili. Iní zas riešia vážnejšie problémy. Medzi takých patrí aj starostka obce Nižný Hrabovec Marcela Pčolinská, ktorá už niekoľko rokov bojuje so zamorením obce PCB látkami.

 „Úprimne, dusičnany sú len zlomkom škodlivín, ktoré v našej obci musíme riešiť. Našim najväčším strašiakom sú PCB látky, s ktorými bojujeme už niekoľko rokov. To však neznamená, že problému zvýšenej koncentrácie dusičnanov vo vode sa nebudeme venovať,“ vysvetlila starostka obce.

Spôsobujú rakovinu

Zdravotné riziko zvýšeného obsahu dusičnanov spočíva v tom, že sa v zažívacom trakte redukujú na toxické dusitany. Tie v žalúdku reagujú so sekundárnymi amínmi v potrave za vzniku tzv. N – nitroso zlúčenín, ktoré sú podozrievané z karcinogénneho (rakovinotvorného) účinku. Vyvolanie nádorového ochorenia hrozí pri dlhodobejšom konzumovaní potravy s nadmerným obsahom dusičnanov. Vysoký obsah dusičnanov môže mať tiež negatívny vplyv na reprodukčné funkcie.