Na mestskom VIP podujatí NEKONTROLOVALI OTP! Odovzdávanie cien prebehlo bez respirátorov

PREŠOV – Situácia sa na celom Slovensku každým dňom zhoršuje. Počet nakazených stúpa a do nemocníc čoraz viac pribúdajú pacienti pozitívni na koronavírus. Ani tento fakt však pre niektorých neznamená reálne riziko. Horšie je, ak to ignoruje vedenie mesta.

 

Primátorka a poslanci Prešova sa aj napriek tomu, že mesto je dlhšie zaradené do červenej farby covid automatu, rozhodli zorganizovať hromadné podujatie pre VIP pozvaných v Parku kultúry a oddychu s názvom Športovec roka 2020. Na akcii sa zišli celé vedenie mesta, vrátane primátorky Andrey Turčanovej. Pre nich však zjavne všeobecné pravidlá nariadené hygienikmi neplatia.

Podľa covid semaforu, musia byť pri organizovaní takýchto podujatí, dodržané v „červenom“ meste viaceré pravidlá. Jedným z nich je aj vstup a kontrola len pre ľudí v OTP režime. To sa však na Športovcovi roka neuskutočnilo. Je pravdou, že vedenie mesta upozornilo, že vstup do objektu je len pre pozvaných v OTP režime, avšak žiadna kontrola neprebehla.

sportovec roka

Na podujatí nemali zúčastnení na pódiu rúška. Zdroj: mesto Prešov

„Podujatie bolo určené výhradne pre pozvaných hostí, ktorých sme informovali, že ide o podujatie v režime OTP. O tejto skutočnosti boli hostia upovedomení aj pri vstupe do objektu, kde každý z účastníkov podpísal prezenčnú listinu, na ktorej bola taktiež informácia o tom, že podujatie sa koná v režime OTP,“ uviedol hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek.

Kontrola žiadna, stačil len podpis

Do sály teda vstupovali pozvaní hostia bez kontroly. Nikto nebol zvedavý na to, či majú očkovací preukaz alebo potvrdenie o prekonaní covidu či negatívny test. No podľa platného covidového semaforu sa môžu hromadné podujatia v červených okresoch organizovať za podmienky, že budú všetci účastníci očkovaní, v režime OTP (očkovaní, s testom, prekonavší) pri 25-percent kapacity, max. 150 osôb a v základnom režime max. 10 osôb . Pri kultúrnych podujatiach však v režime OTP do 250 osôb, v základnom režime max. 50 sediacich osôb. Povinnosťou je respirátor.

Ďalšou „zaujímavosťou“ tohto podujatia bolo, že pri samotnom odovzdávaní ocenení, nemala väčšina zúčastnených na pódiu respirátor. „Na základe usmernenia z Regionálne úradu verejného zdravotníctva sme nevyžadovali od ľudí, ktorí boli prítomní na pódiu len na krátky čas, aby mali v tom čase nasadený respirátor,“ vysvetľuje hovorca. Vedenie mesta teda konzultovalo priebeh akcie s regionálnymi hygienikmi, čo však stále nevysvetľuje absenciu rúška.

Na podujatí nemali zúčastnení na pódiu rúška. Zdroj: mesto Prešov

Fotografie ako dôkaz

„Podujatie prebiehalo v režime OTP, v rámci ktorého platí pre červené okresy maximálny počet účastníkov na hranici 25% z celkovej kapacity objektu. Účastníkov sme upozornili, že počas podujatia sú povinní mať nasadený respirátor. Zároveň sme mali pripravené nepoužité respirátory pre tých účastníkov, ktorí ho pri sebe nemali v čase keď vstupovali do objektu. Všetci pozvaní hostia mali pri vstupe do objektu nasadený respirátor. Hostia mali možnosť dať si dočasne dole respirátor keď sa potrebovali napiť, pričom na stoloch mali k dispozícii minerálku v uzavretých fľašiach,“ dopĺňa Tomek.

Na fotografiách z priebehu podujatia však jasne vidno, že zúčastnení nemali respirátor aj v dobe, keď nič nekonzumovali. Ako by mohli organizátori zakročiť v prípade tohto vážneho porušenia nariadení, sme sa nedozvedeli.

Na podujatí nemali viacerí hostia rúška. Zdroj: mesto Prešov

O odpovede na naše otázky ohľadom nedodržania istých opatrení na prešovskom podujatí, sme požiadali aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Prešove. Informácie nám však neposkytli. V prípade zaslania odpovedí budeme článok aktualizovať.

Viac o téme: COVID automat, COVID semafor, COVID-19, koronavírus, kultúrne podujatia, mestské podujatie, OTP režim, porušenie, protipandemické opatrenia, vedenie mesta

Súvisiace články