Regióny Prešov Kežmarok

Muža obvinili ako SÉRIOVÉHO VRAHA z Kežmarku! Bol tichý a utiahnutý, vychovával deti, doma mal desiatky zbraní

Obvinený Ján Románek mal podľa policajtov v roku 2015 zastreliť 24-ročného pumpára Erika vo Veľkej Lomnici. Zdroj: TV Markíza/FB

KEŽMAROK – Stačil jeden skratový čin zdanlivo obyčajného muža z dedinky Vojňany, aby vyplávalo na povrch desivé tajomstvo. Nevyriešené najbrutálnejšie vraždy na východnom Slovensku posledného desaťročia zrazu ožili. Poprava mladého pumpára Erika (24†) vo Veľkej Lomnici, starčeka Jozefa Lazára(77†), ktorého telo našli rozstrieľané v levočských lesoch, či pokus o brutálnu vraždu snúbencov na ceste pri Holumnici, policajtov mátali dlhé roky. Po streľbe na policajtov v Liptovskom Hrádku sa im všetky tieto prípady stretli v jednom bode. Spájali sa totiž iba s jedným človekom. Človekom, ktorého jeho známi opisujú ako pokojného, večne usmievavého muža. Človekom, ktorý nemal predtým žiadne vážne problémy. Milujúcim otcom dvoch detí a oddaným partnerom. Nikto však nemohol ani len tušiť, že by tento nenápadný muž mohol svoju zbierku zbraní použiť na úplne bezdôvodné vraždenie.  Policajti v súvislosti s vraždami obvinili Jána Románka (37) z Vojnian v okrese Kežmarok.

 

Nenápadného 37-ročného Jána Románka z obce Vojňany obvinili len pred niekoľkými dňami z dvoch vrážd a jedného pokusu o vraždu, ktoré policajti nevedeli objasniť viac ako 6 rokov. Vraždy  nespájal žiaden motív, nebola v nich žiadna spojitosť, preto boli dlhé roky vyšetrovatelia v slepej uličke. Až po nepremyslenom konaní Jána, kedy v júni tohto roka spustil paľbu na policajnú hliadku v Liptovskom Hrádku, ktorá ho chcela skontrolovať. “Páchateľ pri Liptovskom Hrádku strieľal na dvojčlennú policajnú hliadku, ktorá ho chcela skontrolovať. Aj v tomto prípade vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Liptovskom Mikuláši vzniesol obvinenie rovnakej osobe Ján R. z okresu Kežmarok,”  napísali pred pár dňami policajti v správe. Práve v tento deň sa otvorila “Pandorina skrinka” s tajomstvami, z ktorých naskakujú zimomriavky. Jána Románka, po streľbe na policajtov, obvinili z ohavných činov, ktoré mátali policajtov dlhé roky. “Za viaceré staršie vraždy na výhode Slovenska vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry a vyšetrovatelia krajskej kriminálky v Prešove obvinili Kežmarčana, Jána R.,” prezradili ďalej muži zákona. Prípad muža obvineného ako sériového vraha už vyšetrujú elitní policajti NAKA. Páchateľovi za všetky skutky v prípade dokázania viny hrozí doživotný trest odňatia slobody.

Vražda pumpára

Prvý prípad, ktorý policajti pripisujú na vrub Jána Románka je z roku roku 2015, keď podľa vyšetrovateľa zabil svoju údajne prvú obeť, a to zamestnanca čerpacej stanice vo Veľkej Lomnici. Išlo o mladého Erika (24†), ktorého koncom januára 2015 našli zastreleného na čerpacej stanici vo Veľkej Lomnici. Zamaskovaný muž vošiel do predajne, zbraňou namieril na bezbranného pumpára a dvoma výstrelmi ho zasiahol priamo do hrude. Postreleného muža našiel zákazník, ktorý neskôr prišiel na pumpu. Erikovi však už nevedel pomôcť. V kritickom stave ho previezli do popradskej nemocnice, kde zraneniam podľahol.

Strieľal po snúbencoch v aute

Aj v druhom prípade z mája 2017, ktorý policajti pripisujú Románkovi, hrala dominantnú rolu strelná zbraň. Vtedy ešte neznámy strelec v blízkosti obce Holumnica (okr. Kežmarok) sa pokúsil strelnou zbraňou zavraždiť dvoch snúbencov, Štefana (41) a Danku (35). Na obete čakal v noci pri ceste medzi obcami Jurské a Holumnica. Keď auto prechádzajúce týmto úsekom  zastavilo, aby vodič Štefan(41) odpratal  kamene uložené ako zátarasa na ceste, spustil vtedy neznámy strelec paľbu a zasiahol aj Štefanovu snúbenicu Danku (35), ktorú viezol domov do Ihlian. Postrelený Štefan sa vrátil do auta a dupol na plyn. Asi po 300 metroch jazdu nezvládol a zišiel z cesty. Obaja však útok prežili.

Rozstrieľaný dôchodca

Treťou obeťou Románka sa podľa vyšetrovateľa stal dôchodca Jozef Lazár (77†) zo Spišskej Novej Vsi. Prípad otriasol celým Slovenskom v apríli 2019. Telo zavraždeného pána Lazara našli až po troch dňoch od nahlásenia jeho nezvestnosti. Vrah ho doslova rozstrieľal samopalom v lese v Levočskej doline. Najbrutálnejšie na tejto vražde je to, že vrah do bezbranného starčeka vpálil 11 rán zo samopalu vzor 61. Projektily okrem iného zasiahli aj dlane starčeka, ktorý si nimi kryl svoju tvár. Vyšetrovatelia ostali aj v tomto prípade v slepej uličke, keďže motív vraždy jednoducho neexitoval. Aj preto dodnes nikto nechápe, aké pohnútky by mohli viesť Jána Románka k vraždám, ktoré mu vyšetrovateľ kladie za vinu.

Na tejto trase mal Ján zavraždiť svoje obete. Zdroj: Mária Rusnáková

Viac ako šesť rokov žil spokojne obvinený z vrážd Ján Románek s nič netušiacou družkou, deťmi a rodičmi v rodinnom dome v dedinke Vojňany.

Bol vraj tichý a utiahnutý

Ján bol na prvý pohľad typický Maco Mlieč – Človek miliónty. So svojou družkou Michaelou a dvoma deťmi Filipom(7) a Sárou(10) žil skromným životom v maličkej obci Vojňany. Ako nám povedal starosta obce Marián Gaborčík, obec nemá viac ako 300 obyvateľov, preto sa v nej všetci navzájom poznali.

„Nikdy by nikomu z nás nenapadlo, že niečoho takého by bol schopný. Vôbec sa mu to nepodobá. Nebol príliš výrečný, ale nikdy s ním nebol žiaden problém. Bol pohľadný, sympatický, ženy v obci sa po ňom otáčali. Párkrát som sa s ním dal do reči, no nechcel sa veľmi rozprávať, bol taký utiahnutý,” opisuje vraha starosta obce.