Regióny Prešov Banská Štiavnica Turčianske Teplice

Desiatky obcí majú nové vedenie. Toto sú výsledky doplnkových volieb

Zdroj: zoznam.sk

KOŠICE / TAŠUĽA / KALUŽA / ZEMPLÍNSKA ŠIROKÁ – V košickej mestskej časti Poľov si za starostu zvolili Rolanda Lacka (nezávislý), ktorý získal v sobotňajších doplňujúcich komunálnych voľbách (3. 10.) najviac hlasov. Pre TASR to uviedla predsedníčka volebnej komisie Helena Pirošková.

 

Podľa zverejnených výsledkov na webovej stránke MČ Poľov získal Lacko 245 hlasov, pričom viceprimátorka Košíc Lucia Gurbáľová (KDH) bola tesne za ním s 241 hlasmi. Mária Birošová (Strana zelených) dostala od voličov 114 hlasov a posledný kandidát Marek Výrostko (nezávislý) skončil so 60 hlasmi. Účasť vo voľbách bola podľa Piroškovej na úrovni niečo pod 70 percent. Voľby v košickej mestskej časti Poľov sa konali z dôvodu úmrtia starostu Ladislava Bradu, ktorý zomrel vo veku 52 rokov v máji 2020.

V obci Tašuľa v okrese Sobrance a v Michalovskom okrese v obciach Kaluža a Zemplínska Široká majú tiež nových starostov. V Tašuli sa ním stal Milan Molnár (nezávislý), ktorý bol zároveň jediným kandidátom. Ako ďalej priblížila zapisovateľka okrskovej volebnej komisie Ľudmila Herešová, zo 177 oprávnených voličov prišlo k volebným urnám 60, pričom počet platných hlasov bol 57. Predsedníčka okrskovej volebnej komisie Jarmila Bendžuchová pre TASR uviedla, že starostom obce Kaluža sa z dvoch kandidátov stal Marek Misár (nezávislý), ktorý získal 155 hlasov z 242 platných.

V obci Zemplínska Široká podľa zapisovateľky miestnej volebnej komisie Ivety Havranovej je novým starostom Miroslav Čičák (nezávislý), ktorý bol jediným kandidátom vo voľbách. Svoj hlas mu odovzdalo 169 voličov, pričom volebná účasť bola na úrovni 21 percent. Doplňujúce voľby do orgánov samosprávy sa konali v 48 obciach na Slovensku, z toho bolo deväť obcí v Košickom kraji. Voľby sa uskutočnili aj v obciach Drienovec a Hačava v okrese Košice-okolie, v obci Beša v Michalovskom okrese, v Harichovciach v okrese Spišská Nová Ves a v obci Ladmovce v Trebišovskom okrese.

Zdroj: archív

V Ivanke volilo takmer 25 percent

Novým starostom Ivanky pri Dunaji (okres Senec) bude Vladimír Letenay. Zvíťazil v sobotných (3. 10.) doplňujúcich voľbách do orgánov samosprávy obcí so ziskom 697 hlasov. Jeho protikandidátovi Pavlovi Daxovi odovzdalo svoj hlas 576 voličov. Volebná účasť v obci bola na úrovni 24,62 percenta.

Z 5276 voličov zapísaných v zozname voličov sa v Ivanke pri Dunaji zúčastnilo v sobotu volieb len 1299 z nich. Z toho počet platných odovzdaných hlasov bol 1273. “Rád by som sa poďakoval všetkým občanom, ktorí sa nebáli v tomto ‘covidovom čase’ zúčastniť doplňujúcich volieb. Osobitne ďakujem tým, ktorí mi odovzdali svoj hlas,” uviedol na sociálnej sieti víťaz volieb.

Letenay doteraz vykonával funkciu zástupcu starostu obce po tom, čo sa koncom júna 2019 funkcie starostu vzdal Martin Šaulič. Letenay na svojom webe v rámci priorít uvádza prípravu na odkanalizovanie priemyselnej zóny na Nádražnej ulici za železničným priecestím, rekonštrukciu verejného osvetlenia, výstavbu novej cesty na Poľnej ulici, rekonštrukciu Cintorínskej a Ružovej ulice, chce pokračovať v budovaní chodníkov a cyklotrás. Informuje tiež o vybudovaní multifunkčnej športovej haly, architektonickej súťaži návrhov na rekonštrukciu Osvetovej besedy na kultúrny dom, o prestavbe budovy bývalého obecného úradu na ambulancie. Avizuje tiež snahu nájsť vhodnú lokalitu a začať s výstavbou domova pre seniorov, či realizovať analýzu potrieb zriadenia obecnej polície.

Bývalý starosta Šaulič pri vzdaní sa svojho mandátu oznámil obecným poslancom, že ho mrzia vyhlásenia niektorých o tom, že je prodeveloperský či skorumpovaný starosta. “Odkedy prebehli voľby, stále len napádame, hrabeme sa v nejakých starých veciach, žiadnu ochotu spolupráce od niektorých nevidím,” povedal poslancom. Skonštatoval, že neprišiel do funkcie bojovať.

Zdroj: SITA/ AP