Regióny Prešov Banská Štiavnica Turčianske Teplice

Desiatky obcí majú nové vedenie. Toto sú výsledky doplnkových volieb

Zdroj: zoznam.sk

Nominantka Smer-u neuspela

Starostom Abramovej v okrese Turčianske Teplice sa po sobotných (3. 10.) doplňujúcich voľbách do orgánov samosprávy obcí stal Juraj Hruška (nezávislý). Pre TASR to uviedol predseda tamojšej volebnej komisie Ondrej Babinský. O hlasy voličov sa uchádzala aj zástupkyňa starostu Iveta Černáková, ktorú nominovala strana Smer-SD. Novú hlavu obce si obyvatelia Abramovej volili po tom, keď sa predchádzajúci starosta Ľubomír Hrivnák ešte vlani v júli vzdal svojho mandátu zo zdravotných dôvodov.

Banskobystrický kraj pristúpil k volebným urnám

Obyvatelia obcí Uzovská Panica, Chvalová, Magnezitovce a Muľa v Banskobystrickom kraji si v sobotných (3.10.) doplňujúcich komunálnych voľbách zvolili nových starostov. V obci Uzovská Panica v okrese Rimavská Sobota získal najväčší počet hlasov zastupujúci starosta Bartolomej Bari (KDH). Túto informáciu pre TASR potvrdil priamo Bari. V obci Muľa v okrese Veľký Krtíš kreslo starostu získal nezávislí kandidát Vojtech Nagy, potvrdila pre TASR vedúca odboru všeobecnej verejnej správy Okresného úradu Veľký Krtíš Erika Sujová.

V okrese Revúca si nových starostov volili v dvoch obciach, v Chvalovej však bolo rozhodnuté prakticky vopred. Jedinou kandidátkou bola totiž nezávislá Judita Vaculčiaková. V obci Magnezitovce bola podľa zastupujúcej starostky Jany Kriakovej účasť mimoriadne vysoká, novou starostkou sa stala nezávislá kandidátka Helena Súkeníková. V Banskobystrickom kraji sa doplňujúce voľby konali v 13 obciach; v siedmich si obyvatelia volili starostov, v šiestich poslanca či poslancov obecného zastupiteľstva.

Zdroj: zoznam.sk / Jan Zemiar

Sedem obcí z Prešovského kraja si vyberalo vedenie

Obce v Prešovskom kraji – Chmeľov, Spišský Hrhov, Makovce, Remeniny a Ondavka majú nových starostov, ktorých si ľudia zvolili v sobotňajších doplňujúcich voľbách. Ako informoval zapisovateľ okresnej volebnej komisie v Prešove Branislav Mičieta, v obci Chmeľov je novým starostom Milan Polča (nezávislý), ktorý získal 257 hlasov zo 412 platných voličských hlasov. O post starostu sa uchádzali celkovo štyria kandidáti, pričom účasť vo voľbách podľa Mičietu bola na úrovni približne 50 percent.

V obci Spišský Hrhov v okrese Levoča je novozvolenou starostkou Zuzana Kučerová (nezávislá), ktorá bola jedinou kandidátkou. Ako pre TASR uviedla zapisovateľka miestnej volebnej komisie Erika Rímska, k volebným urnám pristúpilo 28 percent oprávnených voličov. Samotným dôvodom volieb podľa nej bolo odstúpenie starostu z funkcie.

Obyvatelia Makoviec v okrese Stropkov sa rozhodovali medzi dvoma kandidátmi, pričom starostkou sa stala Helena Štefancová (SaS). Ako ďalej priblížila zapisovateľka okresnej volebnej komisie Stropkov Ľubica Čarná, voľby v obci sa konali preto, že starosta zomrel. Zapisovateľka miestnej volebnej komisie Darina Hermanovská informovala, že starostom obce Remeniny v okrese Vranov nad Topľou sa stal Marián Hirka (nezávislý). Účasť vo voľbách bola podľa nej na úrovni 64,5 percenta, pričom o miesto starostu sa uchádzali celkovo dvaja kandidáti.

V obci Ondavka v okrese Bardejov, kde žije 15 obyvateľov, podľa zapisovateľa okrskovej volebnej komisie Milana Kurimského sa novou starostkou stala Lucia Vasilega (Most-Híd). Okrem toho si obyvatelia obce zvolili aj troch poslancov. Kurimský priblížil, že obec bola bez starostu a obecného zastupiteľstva už pár rokov. „Posledný bývalý starosta sa vzdal funkcie a odvtedy boli opakovane vyhlásené doplňujúce voľby do orgánov samosprávy, pričom sa nenašiel žiaden kandidát, až teraz,“ dodal. Doplňujúce voľby do orgánov samosprávy sa v sobotu (3. 10.) konali V 48 obciach na Slovensku, z toho bolo sedem obcí v Prešovskom kraji. Výsledky volieb v obciach Varadka v Bardejovskom okrese a Klčov v okrese Levoča zisťujeme.