Regióny Prešov Top

Zomrel zakladateľ hnutia Verejnosti proti násiliu v Prešove

sviečka, úmrtie
Ilustračná foto. Zdroj: zregionu.sk

PREŠOV – Vo veku nedožitých 72 rokov zomrel zakladateľ Verejnosti proti násiliu v Prešove Ján Kravec. Informáciu o úmrtí pre denník Korzár.sk potvrdili jeho priatelia z niekdajšieho koordinačného výboru i syn Richard.

 

Ján Kravec sa zúčastnil protikomunistického odboja. Korzár píše, že bol nekonečný revolucionár proti všetkému a rebel nielen po roku 1989, ale aj pred ním. Mal čerstvých osemnásť rokov, keď do Československa vtrhli ruské tanky. Od vojenskej invázie v roku 1968 ostal po celý život odporcom násilia a podporovateľom rozširovania občianskych slobôd. Svoje postoje artikuloval jasne, nebál sa ich povedať. Aj táto vlastnosť ho prirodzene vyniesla medzi prvých lídrov novembrových udalostí v Prešove v roku 1989, hoci nikdy potom sa politike nevenoval.

„Janko Kravec bol jedným z piatich zakladajúcich členov Verejnosti proti násiliu v Prešove. Bol to prirodzený výsledok jeho celoživotného politického smerovania. Ľavicovo orientovaný študent sa nevedel a ani nechcel zmieriť s totalitným režimom a ten ho postihol vylúčením z vysokoškolského štúdia. Nedokončenému vysokoškolákovi tým spôsobil aj existenčný problém, nemal to ľahké s hľadaním obživy,“ povedal pre Korzár Peter Lieskovský, jeden z lídrov novembrových udalostí v šarišskej metropole. Ako uviedol, možnosti politickej aktivity boli počas normalizácie obmedzené. „Ľudia s orientáciou na humanizmus, ľudské práva a demokraciu boli síce amatérsky, predsa však sústavne sledovaní Štátnou bezpečnosťou, teda vtedajšou politickou políciou. Medzi sledovaných patril aj Janko Kravec,“ opísal priateľa pre portál.

Ján Kravec. Zdroj: grab Korzár.sk

“Verejnosť proti násiliu je politické hnutie, ktoré sa zhostilo úlohy moderovať priebeh revolúcie, vzniklo spontánne a jeho členovia a členky v mnohých ohľadoch improvizovali,” uvádza sa na stránke politického hnutia. Viacerí členovia pochádzali z akademického, vedeckého, ochranárskeho či umeleckého prostredia, nemali skúsenosti s politikou, riadením alebo verejným vystupovaním a spočiatku im chýbalo aj materiálne zázemie. “Organizovať stotisícové zhromaždenia, komunikovať s občanmi naprieč krajinou a hovoriť v ich mene sa učili takpovediac za chodu,” opisujú hnutie. Výhoda členov bolo podľa informácií zo stránky autentické a neformálne vystupovanie, kontrastujúce so škrobenými predstaviteľmi oficiálnej moci, a tiež dôsledná snaha apelovať na pozitívne vlastnosti svojho publika – kultivovanosť a spolupatričnosť.

Politika mala byť pre hnutie najmä prostriedkom na dosiahnutie zmien v spoločnosti, nie cieľom – mnohí členovia a členky sa chceli po zmene režimu vrátiť k svojim pôvodným povolaniam. Dúfali totiž, že otvorenie politického systému priláka nových a schopných ľudí, ochotných spravovať krajinu v súlade s hodnotami revolúcie. Neskúsenosť a zdráhavý postoj k politike napokon viedli k rozkolom a postupnému zániku hnutia. Verejnosť proti násiliu tak predstavuje príklad revolučnej sily, ktorá nadobudnutú moc držala relatívne krátko.