Regióny Prešov Kežmarok Top

Známy PODNIKATEĽ býva v SOCIÁLNOM byte, ale jazdí na Porsche aj Mercedese! Jeho otec a brat sú štátni tajomníci: Ako je to možné? TOTO je REAKCIA mesta

Zdroj: Google Street View, Porsche, Mercedes-Benz

KEŽMAROK – Hoci pred bytovkou mu parkujú Porsche, Mercedes aj BMW, mesto mu pridelilo sociálny byt. Podnikateľ Marek Kuffa, syn a brat štátnych tajomníkov envirorezortu Štefana a Filipa Kuffovcov (SNS), získal s rodinou od mesta Kežmarok v minulosti sociálny byt, kde stále býva.

Na prípad podnikateľa, ktorý vlastní viaceré nehnuteľnosti či drahé autá, poukázal Korzár. Denník pripomína, že Kuffovci sú vnímaní ako vplyvný rodinný klan pod Tatrami, kde podnikajú v lesníctve a poľnohospodárstve. Pozornosť však upútali aj viacerými kauzami, v rámci ktorých čelia obžalobe z výtržníctva i nebezpečného vyhrážania

Najnovšie sa na pretras dostal najstarší syn politika Štefana Kuffu Marek (38), ktorý taktiež čelí obžalobe, a to pre výtržníctvo a lúpež. Tentokrát opäť zaujal bývaním v nájomnom sociálne byte. To jeho rodine so 7 deťmi pridelilo ešte v roku 2010. Nájom na dobu určitú im mesto opakovane po pár rokoch predlžuje dodnes.

Byt za 200 eur, príjem môžu mať až skoro 5-tisíc mesačne

Opätovné pridelenie bytu schválilo mestské zastupiteľstvo naposledy v máji 2023, a to až do júna 2026. Podľa vyjadrenia radnice naň mali Kuffovci automatický nárok, pokiaľ sa ich majetkové pomery nezmenili. Celkové nájomné je stanovené na 218 eur mesačne za trojizbový byt.

Ako uvádza Korzár, pred sociálnou bytovkou mu pritom niekedy parkujú aj luxusné autá ako Porsche Cayenne, Nissan Navara NP300, Mercedes-Benz GL či BMW so špeciálnymi evidenčnými číslami vozidla na želanie za extra poplatok.

Mesto vysvetľuje, že Kuffovci splnili všetky zákonné podmienky pre sociálny byt. A to jednak to, že si „nemôžu obstarať bývanie vlastným pričinením,“ ako aj nízky príjem. Pre rok 2023, keď bola zmluva obnovená, platilo, že mesačný príjem posudzovanej plnoletej osoby nesmie prekročiť sumu 234,42 eura. Pri druhej dospelej osobe je to 163,53 a za každé dieťa 107,03 eura. „Čo sa týka limitu, vyplýva to zo zákona. Pri opakovanom nájme je to štvornásobok životného minima,“ uviedli z mestského úradu s tým, že sa už takto posudzuje každá osoba bez krátenia. V prípade deväťčlennej rodiny Kuffovcov ide teda podľa mesta Kežmarok o mesačnú čiastku 4 879,76 eura. Ak rodina nepresiahne daný príjem, na sociálny byt má nárok, tvrdí radnica.