ZÁSADNÝ ZVRAT Mafiánsky boss Černák prehovoril na súde: Odsúdený člen Holubovho gangu sedí za vraždu, ktorú nespáchal

PREŠOV – Na doživotie odsúdený mafiánsky boss Mikuláš Černák opustil brány leopoldovskej väznice, aby vypovedal o jednej z mnohých vrážd. Tentokrát na Okresnom súde v Prešove svedčil v prospech odsúdeného košického mafiána Ladislava Badoá. Ten si podobne ako Černák odpykáva v Leopoldove 23-ročný trest za dve dokonané vraždy a jedenú v štádiu pokusu. Niekdajší mafiánsky boss na súde potvrdil, že Ladislav Badó z gangu holubovcov, Petra Klešča nezavraždil. 

 

Po Slavomírovi Surovom, ktorého prezývali aj Černákov štartér žiada v prípade rovnakých vrážd o obnovu konania aj Ladislav Badó. Ten je podobne ako Surový právoplatne odsúdený za vraždu Jána Kromku, Petra Klešča a za pokus z vraždy Jozefa Holuba, brata bossa košického podsvetia Róberta Holuba. Skutky sa odohrali v roku 1997, počas obdobia, keď sa v košickom podsvetí bojovalo o moc medzi mafiánskymi skupinami.

Černák

Na 23 rokov odsúdený Badó, žiada o obnovu konania. Zdroj: scteen TV Markíza

Za vraždu Jána Kromku boli odsúdení aj Alexander Horváth alias Šani a bývalý boss košického podsvetia Dušan Borženský alias Borža. Ten zomrel na rakovinu v roku 2021. Šani, švagor zavraždeného Roberta Holuba, ešte v roku 2010 uviedol, že v prípravnom konaní nehovoril pravdu. Prehlásil, že pri vražde Jána Kromku nebol a vie o nej iba z rozprávania. No práve na základe jeho svedectva je Badó právoplatne odsúdený. Horvátha z krivej výpovede už aj obvinili. Vo štvrtok sa Alexander Horváth, ktorého Černák posmešne prezýva aj „policajná disketa“, pred Okresným súdom v Prešove rozhodol nevypovedať.

Šani

Alexander Horváth sa pred súdom rozhodol nevypovedať. Zdroj: screen Tv Markíza

Ešte v roku 2006 sa Šani priznal, že z vraždy Klešča krivo obvinil Surového aj Badoá. Podobne vypovedal aj pri Surového obnove konania. Badóovu nevinu svojím prelomením mlčania potvrdzuje aj samotný Mikuláš Černák. Niekdajší boss slovenského podsvetia na súde dokonca prezradil, kto je podľa neho za vraždy zodpovedný. „Vraždu mali vykonať Karol Szatmáry, Alojz Kromka a Albert Sisák,“ menoval pred súdom Černák. Podobne vypovedal aj ďalší bývalý mafián Igor Laurenčík, ktorý sedí za vraždu bossa žilinského podsvetia. „Klešča mal zastreliť niekto z nich, ale kto presne, si nespomínam,“ povedal. „Tam nie je len Černák, zároveň aj Laurenčík svojou výpoveďou potvrdil, že to nebol môj klient,“ uviedol pre zregionu.sk Badóov advokát Igor Cibula.

Svetlo do prípadu teda zrejme vnesú až ďalšie svedectvá, svedkov ktorých Badó prostredníctvom svojho advokáta oslovil. Tí majú podľa Cibulu vypovedať 7. septembra. „To si on navrhol, sú to ľudia, ktorí by mali podľa Badóa niečo vedieť,“ ozrejmil. „Klient verí, tak uvidíme ako to dopadne,“ hovorí Cibula s tým, že mu príde zvláštne, že paralelne s jeho klientom žiada o obnovu konania aj Slavomír Surový, ktorý je už na slobode.

Slavomír Surový

Dušan Borženský alias Borža zomrel na rakovinu v máji 2021. Zdroj: TASR

Badoá prešovský súd minulý rok oslobodil spod obžaloby v prípade pokusu z vraždy Holuba na košickom sídlisku KVP z roku 1997, kde ho usvedčoval výlučne Horváth. „Dopadlo to tak, že môj klient bol oslobodený, prokurátor voči tomu nedal opravný prostriedok a súd napísal, že krivo vypovedal,“ spomína Cibula s tým, že odsúdenie Badoá a Surového bolo vyskladané výlučne na Horváthových výpovediach.

Dozorový prokurátor Roland Kočiš je k najaktuálnejšej Černákovej výpovedi skeptický. V stredu po pojednávaní povedal, že jeho prelomenie mlčania nemôže brať ako bernú mincu celej obnovy konania. „V iných konaniach Černákovi veríme a v tomto mu neveríme, tak potom neverme Černákovi. Tak buď klame alebo neklame. Nemôžme si vyberať kedy nám to vyhovuje,“ reaguje Badóov advokát Cibula.

K tomu, že bol Černák odsúdený na doživotie významne napomohli svedecké výpovede Slavomíra Surového. Černák teda podľa Cibulu má dôvod sa chcieť Surovému mstiť, no napriek tomu urobil presný opak a v prípade vraždy Klešťa svedčil v prospech Surového. „Černák to aj v inom konaní uviedol, že on by mohol toho Surového utopiť, ale že sa k tomu nezníži, lebo chce hovoriť pravdu,“ tvrdí Cibula.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Odsúdenému bývalému členovi košického podsvetia Alexandrovi Horváthovi alias Šanimu v prípade už vzniesli obvinenie z krivej výpovede. „Iróniou je, že Horváth včera odmietol vypovedať u Badóa, ale keď svedčil u Surového sa priznal, že ich krivo obvinil,“ argumentuje advokát s tým, že súd z jemu nepochopiteľného dôvodu tieto prípady nespojil do jedného konania a tak je Horváthovo svedectvo pre Badóa nepoužiteľné. Badó má podľa jeho advokáta na Horvátha ťažké srdce. „Že mu zničil život a  označil ho za hyenu v ľudskej koži,“ tlmočil pre zregiounu.sk Cibula postoj svojho klienta s tým, že Badó vníma ako nespravodlivé, že Surový je pre tú istú vec už na slobode.

 

 

Viac o téme: Albert Sisák, Alexander Horváth, Alojz Kromka, Dušan Boržanský, Igor Cibula, Ján Kromka, Karol Szatmáry, Košice, Ladislav Badó, mafia, Mikuláš Černák, Okresný súd v Prešove, Peter Klešč, Prešov, Roland Kočiš, Slavomír Surový

Súvisiace články