Regióny Prešov Svidník

Voda pri povodni zaliala pivnice rodinných domov: Pomáhali hasiči!

Ilustračná foto. ZDROJ: TASR/Maroš Černý

VYŠNÝ ORLÍK – Jednou z obcí zasiahnutých povodňou po nočných prívalových dažďoch v Prešovskom kraji bol Vyšný Orlík v okrese Svidník. Pri odčerpávaní vody, ktorá zaliala pivnice rodinných domov, pomáhali miestni dobrovoľní hasiči. 

 

“Od rána 3.30 h som vonku, voda tiekla rovno s mostom, vylievala sa, rodinné domy tam už boli zaplavené, ako som prišiel. Zorganizoval som ostatných trúbením cez obec, lebo inak sa to nedalo, keďže skoro ráno každý spí,” povedal v sobotu pre TASR predseda dobrovoľného hasičského zboru (DHZ) Ivan Kriško. Voda v pivniciach bola vo výške aj dvoch metrov. Starosta vyhlásil tretí stupeň povodňovej aktivity na vodných tokoch v obci k 6.00 h. Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) informoval, že dochádzalo k prudkému vzostupu hladín a vybrežená voda zaplavovala okolité nehnuteľnosti.

Vplyvom naplavených zátarás sa upchávali priepusty a k povodňovej situácii prispel aj povrchový odtok vody. Kriško spomenul, že podobná záplava v obci bola naposledy ešte v roku 1989. Škody na obecnom majetku vrátane kultúrneho domu bezprostredne nevedel zhodnotiť. “Zatiaľ sa ťahá voda po rodinných domoch, aby si to ľudia mohli aspoň trochu vysušiť, upratať. Kým neklesne hladina vody na Ondave, domy sa nedajú inak poriešiť,” dodal.