Regióny Prešov Vranov nad Topľou

Vo Vranove nad Topľou bude bezpečnejšie: Pribudli nové kamery, ale aj meteostanice

Ilustračné foto Zdroj: TASR / AP

VRANOV NAD TOPĽOU – V meste Vranov nad Topľou pribudlo 72 nových inteligentných kamier s analýzou zvuku a pohybu, ako aj štyri meteostanice na meranie kvality ovzdušia. Išlo o súčasť projektu Inteligentné mesto, ktorého realizáciu samospráva ukončila v závere minulého roka.

Hlavným cieľom projektu je zvýšiť kvalitu, štandard a dostupnosť digitalizácie verejnej správy pre obyvateľov mesta, a to prostredníctvom zapojenia moderných technológií. Informovala o tom hovorkyňa radnice Eva Fedorňáková.

Mestská polícia vo Vranove nad Topľou využíva kamerový systém od roku 2005. Nové kamery majú vyššie rozlíšenie a prispejú k zvýšeniu bezpečnosti v meste. Primátor mesta Ján Ragan označil kamerový systém za dôležitý nástroj prevencie kriminality. “Pokryté sú všetky časti mesta, aj tie, kde veľakrát dochádzalo k ničeniu majetku či vzniku nebezpečenstva v dôsledku odcudzenia majetku, ohrozenia zdravia na miestnych komunikáciách a vzniku ďalších nepríjemných situácií. Čiže pomocou tohto rozšírenia sa zvýši úroveň bezpečnosti na verejných miestach,” uviedol.

Meteostanice budú merať kvalitu ovzdušia

V časti Rodinná oblasť osadili sedem kamier, v Čemernom 11, v Lomnici sedem a v ostatných častiach mesta, ako napríklad Okulka, Sídlisko 1. mája, Mlynská ulica, Juh alebo Lúčna ďalšie desiatky kamier. V rámci tejto aktivity doplnili monitorovacie stredisko o dva nové monitory, dva servery a nový ovládací panel.

Druhou aktivitou projektu bola inštalácia štyroch meteostaníc na meranie kvality ovzdušia. Ich úlohou bude sledovanie ukazovateľov, ako napríklad teplota a vlhkosť vzduchu, atmosférický tlak, prašnosť, znečistenie, UV index, ako aj smer a rýchlosť vetra. Zistené údaje budú prenášané do dvoch LED vonkajších panelov na Námestí slobody a pri centre voľného času. Dáta budú vyhodnocované a budú podkladom opatrení na znižovanie znečistenia ovzdušia. Osadené boli aj štyri informačné tabule, ktoré budú informovať o dopravnej situácii v meste. Projekt zrealizovali s podporou Operačného programu Integrovaná infraštruktúra. Celkovo bolo preinvestovaných približne 421.000 eur, spolufinancovanie mesta bolo vo výške zhruba 21-tisíc eur.