Regióny Prešov Domáce Sabinov

VIRÁLNE VIDEO Kňaz v kostole NAKRIČAL na veriacich: „Čo vám pare?!“

Nahnevaný kňaz nakričal na veriacich kvôli nedochvíľnosti. Zdroj: Katka Majernikova/Facebook

SABINOV – Aj farár je len človek. Gréckokatolícky kňaz Peter Iľko z obce Ľutina v okrese Sabinov je toho dôkazom. Potom, čo v Bazilike Zosnutia Presvätej Bohorodičky skončila omša a začali oznamy, nezvládol emócie a vykričal veriacim, že na bohoslužby až pričasto meškajú. Duchovný otec sa natoľko rozhneval, že počas prejavu občasne búchal do pultíku. A to nebolo všetko. 

 

Gréckokatolícky kňaz Peter Iľko je známy svojim svojským vyjadrovaním počas bohoslužieb a typickým nárečím. Tentoraz však internet zaplnil vďaka príhovoru k veriacim, ktorý nikto nečala. Duchovný na svoje ovečky nakričal ako na malé deti, pretože nedodržiavajú časový harmonogram bohoslužieb.

Pritom jeho monológ sa začal úplne nevinne. “Takú srdcovku mám jednu…,” nasledoval hlboký povzdych po ktorom farár pokračoval. “Neviem jak to tak povedať, aby ste to …vedeli tak prijať s úsmevom…” Potom pritvrdil a začal hovoriť o dochvíľnosti s tým, že najprv sa opýtal prítomných, či vedia čo je to?  “Že kedz je služba o šestej a ty pridzeš o šesť dva a ešče chceš isc na spovedz a poviš farárovi, preco meškala služba? Co vám pare?!” prihovára sa kňaz veriacim východniarskym nárečím.

Iľko vo svojom rozčúlení pokračoval, pričom nezabudol veriacim vytknúť, že prídu neskoro na liturgiu, ale aj skôr z nej odchádzajú a potom pletkujú na zastávke autobusu. Neskôr tiež povedal veriacim, že sa môžu na neho hnevať koľko chcú, aspoň mu to spomenú pri spovedi a on bude mať veľa práce pri udeľovaní rozhrešenia. Jeho slová sprevádzalo občasné búchanie po pultíku.

Video, ktoré nakrútila veriaca počas bohoslužby minulú sobotu (25. 9.), má niekoľko tisíc zdieľaní a stovky pozitívnych komentárov dávajúcich mu za pravdu.

„Dobre hovoril, nedochvíľnosť aj v kostole svedčí o tom, akí sú veriaci,“ píše Pavol.

„Klebetiť 15 minút pred príchodom busu, to áno, ale modliť sa utiernu o 10 minút skôr, to nie. Plakať, že vláda zatvorila kostoly, to áno, ale keď sú otvorené, sú prázdne. Ten farár má svätú pravdu, čo je toto za komunitu veriacich, ešte ho stihli aj natočiť na mobil. Nevďačné ovečky, nevážia si pastiera, ale keď ich napadnú vlci”, poletia za ním ako strely sa schovať,“ súhlasí s názorom farára Renáta.