Regióny Prešov

VEĽKÉ POČÍTANIE kamzíkov prezradí ich aktuálnu populáciu vo Vysokých Tatrách

Zdroj: TASR / Oliver Ondráš

POPRAD – Inventúra vo Vysokých Tatrách ponúkne v nasledujúcich dňoch odpoveď na otázku, aký je stav populácie kamzíka vrchovského tatranského na slovenskej i poľskej strane Tatier. V utorok sa tam začne ich dvojdňové jesenné spočítavanie pred nadchádzajúcou zimou.

 

Informovala o tom dnes koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov Tatranského národného parku Martina Petránová. Podľa jej slov by mali byť výsledky známe v priebehu ďalšieho týždňa. Podľa Petránovej meteorológovia na najbližšie dni avizovali pre Tatry slnečné počasie. To by vraj mohlo predznamenávať, že spočítanie kamzičej zveri po neúspešnom pokuse z jari konečne vyjde. Vtedy sa zoológovia rozhodli čísla nezverejniť, pretože výsledky nekorešpondovali s reálnym stavom kamzičej populácie. „Napriek tomu, že spočítanie kamzíkov sme začínali o pol štvrtej ráno, teplota už v krátkom čase vystúpila do extrémnych hodnôt. Malo to výrazný dopad na kamzíky, ktoré sa poschovávali do skalných štrbín a len nakrátko občas vyšli na zvyšky snehových polí,“ vysvetlil zoológ Štátnych lesov TANAPu Jozef Hybler.

Počasie na jeseň býva podľa jeho slov stabilnejšie a aj dlhoročné skúsenosti ukazujú, že práve toto obdobie je na podchytenie početnosti kamzičej populácie najvhodnejšie. „Zvieratá sa neschovávajú pred teplom a aj kamzíčatá sú už odrastenejšie, a teda i lepšie viditeľné. Navyše, blížiaca sa ruja so sebou prináša zvýšený pohyb kamzíkov, takže je väčšia pravdepodobnosť, že výsledné čísla budú na úrovni skutočnej početnosti tohto nášho symbolu Tatier,“ vysvetlil.

Spočítavať sa bude tentokrát dva dni, aby výsledky boli čo najpresnejšie. Do terénu spoločne so zamestnancami Štátnych lesov TANAPu, ktoré sú organizátorom akcie, vyrazia aj pracovníci Správy TANAP, členovia Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny, zamestnanci Lesov mesta Kežmarok i Lesov Mesta Spišská Belá či ďalší dobrovoľníci. Na severnej strane Tatier je kamzičia inventúra v réžii poľského národného parku.

Kamzíky v Tatranskom národnom parku spočítavajú dvakrát ročne, vždy na jar a na jeseň. Zatiaľ čo jarné spočítanie je zamerané predovšetkým na zisťovanie prírastkov – mláďat, jesenné mapuje početnosť kamzičej populácie pred zimou. Rekord si zatiaľ drží jeseň 2018, na oboch stranách Tatier vtedy zahliadli celkovo 1 431 kamzíkov. Jar bola najúspešnejšia v rokoch 2016 a 2014, keď bolo napočítaných zhodne po 1 232 jedincov.