V prešovskom veľkokapacitnom očkovacom centre v nedeľu chýbali záujemcovia

PREŠOV – Prešovský samosprávny kraj (PSK) pokračoval po veľkonočnej prestávke v očkovaní vo svojich troch veľkokapacitných očkovacích centrách (VKOC). Kým v Poprade a Humennom sa počas oboch víkendových dní (10. – 11. 4.) podarilo naplniť pôvodne plánovanú kapacitu, v Prešove v nedeľu záujemcovia o očkovanie chýbali. TASR o tom v pondelok informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová.

 

Vo všetkých troch VKOC mal kraj na uplynulý víkend zakontrahovaných spolu 8000 vakcín od spoločnosti AstraZeneca, na sobotu a nedeľu po 2000 vakcín pre VKOC v Prešove a po 1000 vakcín pre VKOC Humenné a Poprad, taktiež na sobotu a nedeľu.„Po piatich plne vyťažených víkendoch v centrách kraja sa však raz počas veľkokapacitného očkovania počty v krajských VKOC nepodarilo naplniť. Zaregistrovalo sa totiž menej ľudí, ako bola celková kapacita, a zaočkovať sa prišlo napokon 7457 záujemcov,“ povedala Jeleňová.

V Poprade bolo počas víkendu zaočkovaných 2174 ľudí. Podobná situácia bola aj v Humennom, kde vakcínu dostalo 2053 záujemcov. Takmer plnú kapacitu dosiahlo v sobotu aj VKOC v Prešove, kde bolo zaočkovaných 1925 ľudí. Problémy s naplnenosťou sa tam vyskytli v nedeľu, kde z 2000 voľných miest sa na očkovanie prihlásilo 1395 ľudí.Aj tentoraz bolo očkovanie AstraZenecou prioritne otvorené pre vekové skupiny 50 až 59 rokov v zmysle vyhlášky ministerstva zdravotníctva. Medzi oprávnenými skupinami však mohli byť aj nižšie vekové kategórie, ak spĺňajú zdravotné kritériá alebo sú v rizikovej skupine vzhľadom na výkon svojho zamestnania.

Kraj pritom opäť využil možnosť očkovania náhradníkov prostredníctvom vlastného registračného systému na základe nahlásenia záujemcov ošetrujúcim lekárom. PSK doposiaľ za 11 vakcinačných dní zaočkoval vo svojich centrách celkovo 34.127 ľudí. V stredu (13. 4.) v Starej Ľubovni otvorí v spolupráci s Ľubovnianskou nemocnicou VKOC, ktoré bude v priestoroch mestskej športovej haly na Tehelnej ulici.

Viac o téme: koronavírus, očkovanie, Prešovský kraj, vakcíny, veľkokapacitné očkovacie centrá, záujemcovia

Súvisiace články