Dobre vedieť Regióny Prešov

V prešovskej nemocnici bolo doteraz hospitalizovaných 700 pacientov so žltačkou

V nemocnici bolo hospitalizovaných doteraz 700 pacientov so žltačkou. ZDROJ: TASR/Milan Kapusta

PREŠOV – Približne od polovice minulého roka, keď sa na východe Slovenska začali šíriť prípady vírusovej hepatitídy typu A (VHA), bolo doteraz vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove hospitalizovaných okolo 700 pacientov s týmto ochorením. Informovala o tom PR manažérka nemocnice Martina Pavliková.

 

“Na oddelení infektológie bolo naraz až 85 pacientov s touto potvrdenou diagnózou hospitalizovaných 4. októbra 2023. Od tohto dátumu síce došlo k ich pozvoľnému poklesu, no aj momentálne sa počet hospitalizovaných pohybuje priemerne okolo 40 až 50 pacientov,” zhodnotila situáciu epidemiologička Martina Havrilová z Pracoviska hygieny a epidemiológie Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana Prešov.

V súčasnosti má situácia s výskytom tohto ochorenia podľa jej slov klesajúcu tendenciu. Pokles počtu hospitalizovaných pacientov pripisuje zlepšenému manažmentu očkovania, ako aj lepšej dostupnosti vakcín.

Hepatitída typu A, známa aj ako choroba špinavých rúk, je vysoko nákazlivé akútne ochorenie, ktoré spôsobuje zápal pečene. Najčastejšie sa šíri neumytými rukami po použití toalety, konzumáciou infikovaných potravín alebo vody, či osobným kontaktom s nakazeným. Inkubačná doba ochorenia je 15 až 50 dní. Príznaky sú podobné začínajúcej chrípke. Pridružiť sa môže aj ožltnutie kože či očného bielka.

“Liečba hepatitídy je pomerne jednoduchá, ak ide o typického pacienta – čo je pediatrický pacient bez iných zdravotných komplikácií. Takí tvoria väčšinu hospitalizovaných pacientov z postihnutých oblastí, aktuálne dominuje výskyt v okresoch Snina, Svidník, Bardejov, sporadicky stále pretrváva ojedinelý výskyt v Prešove. Menší podiel hospitalizovaných tvoria dospelí, často v epidemiologickej súvislosti, napríklad pri výkone povolania (sestra, predavačka, učiteľ, šofér, kňaz),” vysvetlila primárka oddelenia infektológie Adriána Capáková.

Priemerná doba nekomplikovanej hepatitídy je podľa jej slov jeden až dva týždne, počas tejto doby je pacient aj najviac infekčný. “Najdlhšie sme hospitalizovali dieťa aj dospelého po dobu dvoch mesiacov,” uviedla Capáková.