Regióny Prešov Top

V Prešove opäť protestovali: Desiatky ľudí zablokovali dopravu v centre mesta

PREŠOV – Občianske združenie Lepší Prešov ohlásilo na štvrtok 22.6.2017 protestnú blokádu cestnej komunikácie prechodom protestujúcich po priechode pre chodcov. Miestom protestu bola už osvedčená destinácia aktivistov – Levočská ulica v Prešove. K aktivistom sa mali pripojiť aj obyvatelia obcí na trase plánovanej rýchlostnej cesty R4. Do protestu sa tak mali zapojiť aj v obciach Kapušany, Kračúnovce, Lada, Lipníky, Radoma, Chmeľov, Giraltovce, Stročín a Šarišský Štiavnik.

OZ chce protestom vymôcť rýchlostnú cestu R4

Protestná blokáda sa mala začať o 16. hodine, ale pre nedostatočný počet zhromaždených protestujúcich sa začiatok posunul o niekoľko minút neskôr. V čas začiatku protestu bolo namieste zhromaždených sotva 20 ľudí, aj to zväčša novinárov. Cieľom organizátorov bolo upozornenie vlády SR na zlú dopravnú situáciu na východe Slovenska a vyvinutie tlaku na začatie výstavby rýchlostnej cesty R4 (Prešov – Vyšný Komárnik), severného obchvatu mesta Prešov.

Mnoho prizerajúcich len krútilo hlavami, motoristi trúbili

Protest sa začal s asi 15-minútovým omeškaním. Asi 60 zhromaždených už postačovalo na to, aby neustálym prechádzaním po priechode zablokovalo dopravu na dôležitej vnútromestskej komunikácii, ktorá je hlavným dopravným ťahom od Popradu smerom na východ: Bardejov, Vranov nad Topľou, Stropkov, Svidník, Humenné či Sninu, resp. opačne, zablokovalo cestu pre akékoľvek motorové vozidlo. Pokojný pochod však čoskoro vyrušilo hlasné trúbenie z áut nespokojných vodičov, ktorí si neplánovane v horúčave predĺžili svoju jazdu Prešovom. Mnoho ľudí len z diaľky pozorovalo blokádu a krútili hlavami nad tým, že si Prešovčania opäť a sami blokujú, už aj tak dosť upchaté cesty.

Dobrovoľníci zbierajú podpisy pod petíciu za výstavbu R4

Občianske združenie si stanovilo ambiciózny cieľ – vyzbierať 100 000 podpisov pod petíciu za urýchlené započatie výstavby rýchlostnej cesty R4, ktorá by odľahčila preťažené komunikácie na trase Prešov – Vyšný Komárnik. V súčasnosti majú už 20 000 podpisov. Dobrovoľníci s petičnými hárkami obchádzajú všetkých 665 obcí v Prešovskom samosprávnom kraji, aby dosiahli stanovený počet podpisov, ktorý potom odovzdajú vláde.

Zdroj: po, Foto: autor