Regióny Prešov

V Poprade zaznamenali menej vody. Dôvodom je dlhodobé sucho

Nedostatok vody zaznamenali vo viacerých obciach v okolí Popradu. ZDROJ: TASR

POPRAD – Podtatranská vodárenská prevádzková spoločnosť zaznamenala celoplošne pokles výdatnosti vodných zdrojov spôsobený pretrvávajúcim suchým obdobím. Potvrdila to hovorkyňa spoločnosti Božena Dická s tým, že v niektorých lokalitách došlo k výraznému až hraničnému poklesu vody využívanej na zásobovanie verejným vodovodom.

 

“Čo sa týka kvality pitnej vody, neevidujeme žiadne zhoršenie kvality vplyvom dlhšieho suchšieho obdobia,” informovala.

Z dôvodu dlhodobého deficitu zrážok pramene a individuálne zdroje, teda studne, podľa Podtatranskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti nie sú schopné zabezpečiť dostatočné množstvo vody pre potreby jednotlivých zásobovaných oblastí. “Prejavuje sa to zníženou schopnosťou akumulácie vody. Najväčšie poklesy výdatnosti vodných zdrojov sme zaznamenali v malých obciach na Spiši a v niektorých obciach v okrese Stará Ľubovňa,” objasnila Dická.

Spoločnosť preto dôkladne monitoruje a preventívne realizuje opatrenia na zabezpečenie plynulej dodávky pitnej vody. Intenzívne v tejto súvislosti komunikuje a spolupracuje aj so starostami zasiahnutých obcí. Mimoriadnu situáciu v súvislosti so suchom vyhlásili na Spiši napríklad v Pavľanoch, Žehre či Bystranoch. “Aj prostredníctvom našej webovej stránky upozorňujeme zákazníkov a odberateľov pitnej vody na zhoršujúcu sa situáciu v zásobovaní pitnou vodou,” povedala hovorkyňa. Spoločnosť podľa nej registruje mierne zvýšenie výdatnosti vodných zdrojov po miernom daždi v uplynulých dňoch, dlhodobý deficit zrážok sa však prejavuje najmä v oblastiach, v ktorých sa vyskytuje najväčší nedostatok pitnej vody.

Podtatranská vodárenská prevádzková spoločnosť pôsobí v okresoch Poprad, Kežmarok, Stará Ľubovňa, Spišská Nová Ves, Gelnica a Levoča. Hovorkyňa v súvislosti s pretrvávajúcim suchom dodala, že je potrebné sledovať vodné zdroje po kvalitatívnej a kvantitatívnej stránke a vykonávať pravidelnú údržbu a kontrolu. Zvýšenú pozornosť treba podľa Podtatranskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti venovať hlavne vodným zdrojom, ktoré sú rizikové a ovplyvňované atmosférickými zrážkami. “Zamerať sa treba na vyhľadávanie nových vodných zdrojov, ktoré by slúžili na zvýšenie akumulácie vody a zvládnutie mimoriadnych situácií a realizovať skupinové vodovody prepojením jednotlivých zásobovaných obcí,” uzatvára Dická.