Regióny Prešov

V centre Prešova už osadili vianočný smrek. Náklady na prevádzku vianočnej výzdoby v meste dosiahnu desaťtisíce

Zdroj: TASR / Ján Lašák

PREŠOV – Náklady na vianočnú výzdobu v Prešove dosiahnu 30-tisíc eur. V sume je započítaná jej príprava a montáž, obnova nefunkčných svetiel a takisto údržba celej výzdoby počas jej fungovania. Súčasťou vianočnej výzdoby bude aj 15-metrový vianočný strom, ktorý už osadili na Hlavnej ulici pred Konkatedrálou sv. Mikuláša. Smrek zo Smrekovej ulice bude jednou z dominánt tohtoročnej vianočnej výzdoby v meste, v rámci ktorej vyzdobia vo všetkých siedmich mestských častiach dohromady 19 vianočných stromov.

 

Ako agentúru SITA informovala tlačová referentka Mestského úradu v Prešove Lenka Šitárová, 15-metrový smrek osadený v centre mesta vyrúbali pre tienenie na základe žiadosti občanov o výrub. „Vzhľadom na to, že zodpovedal požiadavkám na vianočný strom, spoločnosť Technické služby mesta Prešov, a. s. ho po výrube umiestnila pred Konkatedrálu sv. Mikuláša, a stal sa tak tohtoročným vianočným stromčekom mesta Prešov,“ uviedla Šitárová. Ako dodala, pre bezpečnosť návštevníkov vianočných trhov má vianočný stromček stabilný betónový základ, aby sa predišlo jeho pádu. Zaistený je drevenými klinmi.

Od stredy 13. novembra sa už začne aj s jeho výzdobou. „Výzdoba bude ladená v zlatých farbách v kombinácii s briliantovou bielou a červenou. Do zlato-bielych tónov bude ladená aj vianočná výzdoba na celej Hlavnej ulici. Výzdoba je vyrobená z materiálov, ktoré vyniknú aj počas dňa, keď nebude zapnuté osvetlenie,“ vysvetlila tlačová referentka. Vynovené budú aj zimné svietiace postavičky, ktoré dotvárajú vianočnú výzdobu v Južnom parku a na pešej zóne. „V novom šate uvidia Prešovčania aj návštevníci mesta vianočných tučniakov aj snehuliakov. Na tučniakoch sú navyše kompletne vymenené LED svetielka,“ dodala Šitárová.