Spoločnosť Regióny Domáce Prešov

Trojicu živnostníkov z výbuchu bytovky budú stíhať na slobode. Prokurátor nesúhlasí

Živnostníci Ondrej Tchur, Marek Tchur, Ján Repaský. Zdroj: TASR / Milan Kapusta

PREŠOV – Trojica živnostníkov obvinených v súvislosti s výbuchom plynu v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove bude stíhaná na slobode. Po neverejných informatívnych výsluchoch Jána Repaského, Ondreja Tchura a Mareka Tchura, obvinených z obzvlášť závažného zločinu všeobecného ohrozenia so spôsobením smrti viacerých osôb a škody veľkého rozsahu, o tom v stredu 4. marca rozhodol Okresný súd v Prešove. Uznesenie nie je právoplatné. Prokurátor voči nemu podal námietku, o ktorej bude rozhodovať krajský súd.

 

Okresný súd na pojednávaní rozhodoval o žiadosti obhajcu trojice obvinených o ich prepustenie z väzby a tiež v súvislosti s návrhom Krajskej prokuratúry Prešov na rozšírenie dôvodov väzby o tzv. útekovú väzbu. „Vyhoveli nášmu návrhu, takže ja som spokojný,“ uviedol po zasadnutí obhajca obvinenej trojice Vladimír Bajtoš. „Okrem toho, že som sa vyjadroval k dôvodom útekovej a kolúznej väzby, navrhli sme aj náhradu v podobe písomného vyjadrenia, ktoré súd prijal a tiež probačného opatrovníka,“ dodal k argumentom Bajtoš, podľa ktorého sú, podobne ako v prípade ďalšej dvojice obvinených, vznesené obvinenia predčasné. „Pokiaľ nebudú znalecké posudky, nemôžeme robiť závery,“ uviedol.

Krajská prokuratúra v Prešove sa s rozhodnutím súdu nestotožňuje. „Podali sme sťažnosť voči všetkým výrokom uznesenia. Následne ich odôvodníme,“ uviedol prokurátor, ktorý sa nestotožňuje ani s tvrdením obhajoby, žeby vznesené obvinenia boli predčasné. „Tak ako aj včera krajský súd konštatoval, dôvody trestného stíhania sú, takže to je dôvodné a je podľa nášho názoru v poriadku,“ uviedol prokurátor, ktorý nevylúčil ani ďalšie obvinenia. Bližšie sa k nim ale kvôli vyšetrovaniu nevyjadril.

Prokurátor žiada útekovú väzbu

Aj okresný súd sa podľa prokurátora na dnešnom rokovaní vyjadril, že dôvody väzby sú zachované, avšak nahradil ich inštitútmi v zmysle trestného poriadku. Ako uviedol, súd prijal písomný sľub obvinených a uložil ďalšie povinnosti a obmedzenia, medzi nimi zákaz vycestovať a povinnosť hlásiť sa na polícii. „Čiže dôvody väzby stále sú, ale podľa názoru súdu boli oslabené,“ vysvetlil prokurátor, ktorý však naďalej trvá na rozšírení väzby aj na útekovú. „Trváme na tom a v tomto smere bude aj naša sťažnosť,“ dodal.

Trojica živnostníkov je vo väzbe od 9. decembra minulého roka z dôvodu tzv. kolúznej väzby, teda aby nemohli ovplyvňovať svedkov, znalcov, prípadne spoluobvinených, alebo inak mariť skutočnosti závažné pre trestné stíhanie, čo následne svojim rozhodnutím potvrdil Krajský súd v Prešove 30. decembra. V utorok 3. marca Krajský súd v Prešove rozhodol v prípade ďalšej dvojice, ktorá čelí rovnakému obvineniu z februára tohto roka. Súd na verejnom zasadnutí zamietol sťažnosť prokurátora voči rozhodnutiu Okresného súdu v Prešove, ktorým sudca nevzal do väzby Martina M. a Milana H., ktorí tak budú stíhaní na slobode. Rozhodnutie krajského súdu v tomto prípade je právoplatné.

Nešťastie v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove, ktoré sa odohralo v piatok 6. decembra, má sedem potvrdených obetí. Jedna osoba je stále nezvestná. Dvanásťposchodovú bytovku, ktorú poškodil výbuch plynu, kompletne zbúrali a odstránili.