Krimi Regióny Prešov Poprad Top

TRAGÉDIA v priamom prenose: PAVOL urobil NEUVERITEĽNÚ vec, potom zahynul DESIVOU smrťou! Z jeho POSLEDNÝCH slov na VIDEU mrazí

Zdroj: Facebook, TASR /Adriana Antošková (ilustračné)

VYSOKÉ TATRY – Turista Pavol miloval Tatry a na náš najvyšší štít sa vybral už po 50. krát. Jubilejný výstup na Gerlach, ktorý Poliak vysielal naživo, sa však stal preňho osudným. Krátko predtým, ako padol z hrebeňa, varoval ostatných.

Pavol o život prišiel v stredu (10. januára) po krkolomnom páde v oblasti Zadného Gerlachu. Informáciu o tom, že sa niečo stalo, dostali horkí záchranári od poľských kolegov, ktorých kontaktovala rodina, a taktiež náhodný turista. “Videl niekoho postupovať po zadnom hrebeni a po nejakom čase mu zmizol z pohľadu,” priblížil náčelník HZS Vysoké Tatry Miroslav Živčák. Okamžite sa vydali pátrať po mužovi do danej lokality. Žiaľ, jeho telo našli okolo polnoci bez známok života vo Velickej doline.

Najprv na videu obdivoval, potom varoval

Turista neprežil pád z hrebeňa v náročných zimných podmienkach. Na situáciu upozorňoval aj samotný muž, a to len chvíľu pred pádom. Pavol totiž vysielal svoje zážitky z výletov do hôr na sociálnej sieti.
Nakrúcal aj poslednú túru, z ktorej sa svojím divákom prihováral naživo. Najprv obdivoval naše hory. “Pekné, veľmi pekné,” ukazoval na zasnežené štíty.

Zábery z posledného videa, ktoré Pavol naživo vysielal krátko pred tragédiou. Zdroj: Facebook

V jednom zo svojich posledný vstupov vravel, že ak všetko dobre dopadne, bude to jeho 50. úspešný výstup na Gerlach. Viackrát pritom zopakoval, že náš najvyšší štít je jeho “milovaným kráľom”. Ľudí zároveň varoval, aby na miesta, kde sa nachádzal on, radšej nešli. “Podmienky sú veľmi náročné. Neviem, či pôjdem ďalej na Gerlach, lebo všetko odchádza, nič nedrží,“ povedal. Neskôr sa už viac neozval.

Krátko predtým v Tatrách upratal odpadky

Blízki a známi naňho spomínajú ako na mimoriadne milého a pozitívneho človeka. O tom, že mu záležalo aj na prírode, svedčí jeho nedávny čin. “Len pred pár dňami nám posielal fotky odpadkov, ktoré nazbieral v Tatrách,” uviedol poľský portál 24tp.pl.

Smútok zasiahol jeho blízkych i priateľov. “Bol to môj môj kamarát, horský parťák, horolezec a predovšetkým nebojácny a pozitívne šialený človek, ktorý robil to, čo miloval, často sa vystavoval rizikám, ktoré mnohí nikdy nepochopia,” povedal Lukáš.

“V utorok sme si písali, či by sme spolu nešli na Gerlach. Dnešok ukazuje, aké dôležité je zakaždým byť v horách pokorný a vedieť povedať nie,” dodal s tým, že pri návštevách Tatier si naňho vždy spomenie.

Telesné pozostatky boli v súčinnosti s posádkou poľského vrtuľníka TOPR transportované z terénu do Starého Smokovca. Zdroj: HZS

Zomrel aj Damián, ktorý tiež chcel vystúpiť na Gerlach

Vo Vysokých Tatrách bol 10. január mimoriadne tragický deň. V horách totiž našli telesné pozostatky aj druhého turistu, ktorý taktiež pochádzal z Poľska. Išlo o Damiána, ktorý rovnako plánoval vystúpiť na Gerlachovský štít. Nález jeho bezvládneho tela nahlásil náhodný turista v Batizovskej doline. Možnou príčinou smrteľnej nehody bol podľa Horskej záchrannej služby v tomto prípade pád so strhnutou doskovitou lavínou.

Dnes prišla z našich hôr ďalšia smutná správa, o život opäť prišiel poľský návštevník:


FOTO Jazda na snežnom skútri sa 45-ročnému Poliakovi stala osudnou: Vozidlo sa na neho prevrátilo!