Regióny Prešov Top

Tattoo Show v Prešove: Milovníci tetovania si prišli na svoje

PREŠOV – V sobotu, 8. apríla sa konala v poradí už štvrtá súťaž tatérov Tatoo Show. V budove PKO – Čierny orol v Prešove svoj talent predviedlo viac ako štyridsať tatérov z rôznych kútov sveta. Súťažnú šou iniciovalo prešovské tetovacie štúdio Royal Rebels Tattoo.

„Hlavnou myšlienkou tejto udalosti je ukázať širokej verejnosti, že tetovanie nie je len kriminálnym prehreškom alebo nejakou škaredou vecou na tele, ale aj umením, a prostredníctvom tejto udalosti chceme dosiahnuť to, aby to spoločnosť akceptovala,“ vyjadril sa organizátor Tattoo Show Branislav „Sivo“ Sivák.

„Zároveň sme chceli združiť viacerých profesionálnych tetovačov a aby sa podelili o svoje remeslo aj so širokou verejnosťou,“ Zároveň poukázal na to, že súťaže s tematikou Tattoo Show sú na Slovensku veľmi zriedkavé a že Prešov je po Bratislave druhým mestom na Slovensku, ktoré udalosť tohto typu organizovalo.

Čestní hostia z ďalekých krajín

Na súťaži sa predviedli tatéri dvadsiatich štyroch tetovacích štúdií. Medzinárodné zastúpenie tvorili okrem Slovákov zo všetkých kútov krajiny aj umelci z Litvy, Maďarska, Írska, Poľska, Nemecka a Rakúska. Čestnými hosťami udalosti boli Brent McCown z Nového Zélandu a Tenkiryu z Japonska, ktorí predvádzali tradičné ručné tetovania.

Čestní hostia predviedli tradičné ručné tetovanie

Prehliadka umeleckých diel tatérov odštartovala o jedenástej hodine predpoludním. Návštevníci mali možnosť prechádzať sa po priestoroch budovy PKO a sledovať kompletnú prácu tatérov tvoriacich svoje diela na modeloch, ktorí sa mohli pred udalosťou dobrovoľne prihlásiť a pomôcť tak tatérom s vyobrazením ich tvorby.

Na svoje si prišli aj návštevníci Tattoo Show, pre ktorých si organizátori pripravili pestrú tombolu rozdelenú kvôli početným cenám na dve časti. Prvou cenou bol vodičský preukaz na motorku. Návštevníci získali taktiež možnosť vyhrať 50€, a to vďaka tomu, že sa zapoja do súťaže o najškaredšie tetovanie. Každý zúčastnený mohol odísť z akcie aj so suvenírom vo forme trička, bundy alebo šiltovky, ktoré boli dostupné za skvelé ceny.

Bohatý kultúrny program

Väčšina udalosti spočívala v ukážke práce tatérov naživo, avšak organizátori sa postarali o to, aby sa všetci zúčastnení ani na moment nenudili a aby bola akcia stále v plnom prúde. Od trinástej hodiny sprevádzal súťaž pestrý kultúrny program. Ten začal exhibíciou bojových umení klubu Yawara Ju-Jitsu Prešov. Diváci si tak mohli pozrieť obranné a bojové techniky predvádzané štyrmi profesionálmi.

O šestnástej hodine na pódium vystúpila prešovská kapela Eleven Hill, ktorú nasledovala ďalšia prešovská kapela Satin Lead. Obe kapely po pol hodine bavili publikum a navodili úžasnú atmosféru. Divákom sa predstavili Prešovčanky Inga Kardoheli a Lenka Miklošová, ktoré sa pýšia titulom majsteriek sveta v pole dance nadobudnutom v roku 2016.

Celú súťaž podvečer vyhodnocovala porota, ktorá pozostávala zo štyroch členov, medzi ktorými boli aj čestní hostia z Japonska a Nového Zélandu. Zúčastnení tatéri sa uchádzali o prvé tri priečky v ôsmich kategóriách, a to Small, Black/Grey, Individual, Large, Color, New /Old Skool , Realistic a Best of Show.

Väčšina z ocenených tatérov na prvých miestach pochádzala zo Slovenska, jedine v kategórii Realistic sa prvému miestu tešil nemecký tatér Mohad Sabre. V kategórii Best of Show sa vyhodnocovali tetovania vyhotovené priamo počas Tattoo Show a prvé miesto, ktoré zároveň predstavovalo výhru celého ročníka, získala tatérka Bambi zo štúdia Bambi Tattoo Art v Poprade.

Udalosť trvajúca viac ako desať hodín priniesla mnohé pozitívne ohlasy zo strany návštevníkov.

„Táto udalosť sa mi veľmi páči, keďže ja sám som začal s tetovaním. Je tu super atmosféra a široké medzinárodne zastúpenie,“ vyjadril sa jeden z návštevníkov.

„Podľa mňa je to skvelá akcia. Na niečom takom som prvýkrát a je to tu úplne super, sú tu tatéri skade-tade a páči sa mi, že sú tu aj rodičia s deťmi,“ povedala pre glob.sk návštevníčka Tattoo Show.

Novinkou aktuálneho ročníka Tattoo Show boli tattoo semináre. Tie súťaži predchádzali a konali sa už v piatok 7. apríla v areáli Harley Davidson v Prešove. Cieľom seminárov bola edukácia ľudí v tetovaní. Všetci, ktorí sa ich zúčastnili, sa mohli dozvedieť informácie od tetovača, ktoré sa nedajú len tak nájsť na internete alebo ktoré len tak tetovač bežne nepovie,“ povedal o seminároch hlavný organizátor.

Vyhodnotením súťaže sa súťažná šou uzavrela. Organizátor Tattoo Show Branislav „Sivo“ Sivák zhodnotil udalosť takto: „Keďže som dostal viacero odoziev, konštatujem, že hostia aj tetovači boli spokojní. Od poslednej súťaže sme mali trojročnú pauzu a aj napriek tomu tu dnes bolo plno ľudí, takže rád by som s touto udalosťou pokračovať aj ďalší rok. Chceme to robiť v najvyšších štandardoch a čo najlepšie.“ 

Organizátori však ešte pripravili pre všetkých zúčastnených afterpárty, ktorá sa konala v prešovskom klube Wave. Všetci zúčastnení sa už teraz isto tešia na ďalšie pokračovanie.

Zdroj: Marcel Kušnír, Foto: Autor