Regióny Prešov Poprad

Športovci s mentálnym postihnutím na Zimných národných hrách ukázali chuť víťaziť

Zdroj: TASR / Oliver Ondráš

ŠTRBSKÉ PLESO – Najväčšie športové podujatie roka majú za sebou Špeciálne olympiády Slovensko (ŠOS), organizácia premiérovo pripravila Zimné národné hry v piatich športoch. Podujatia sa zúčastnilo asi 160 športovcov s intelektuálnym znevýhodnením, pričom okrem Slovenska na nich malo zastúpenie aj Česko, Rakúsko a Maďarsko. Na Štrbskom Plese súťažili v bežeckom a zjazdovom lyžovaní a v behu na snežniciach, v Kežmarku sa predstavili v krasokorčuľovaní a v Spišskej Novej Vsi v rýchlokorčuľovaní. Informovala o tom národná riaditeľka ŠOS Eva Gažová.

 

ŠOS zorganizovali prvé a rovno najväčšie podujatie tohto roka. “Sme veľmi radi, že Zimné národné hry sa nám podarilo pripraviť v takomto rozsahu. Súťažilo sa v piatich športoch a hoci nám počasie – sneženie a silný vietor hlavne na Štrbskom plese skomplikovalo celý program, napokon sme všetko zvládli a naši športovci opäť ukázali veľké srdce a to, že chuť víťaziť máme všetci rovnakú,” zhodnotila Gažová.

Zimných národných hier sa zúčastnili športovci s intelektuálnym znevýhodnením – 51 súťažiacich v behu na lyžiach, 55 v behu na snežniciach, 38 v zjazdovom lyžovaní, 12 krasokorčuliarov a štyria rýchlokorčuliari. Zimné národné hry boli zároveň kvalifikačným podujatím na Zimné svetové hry Špeciálnych olympiád, ktoré budú v roku 2021. “Naši športovci vedeli, že musia podať čo najlepšie výkony, aby sa mohli nominovať na tento veľký športový sviatok. Môžeme rozhodne skonštatovať, že mnohí prekročili svoje limity a zaslúžene sa tešili zo svojich úspechov,” doplnila športová riaditeľka ŠOS Jana Gantnerová.

Posilnenie postavenia ľudí s mentálnym postihnutím

Počas súťaží a sprievodného programu organizátorom pomáhalo 30 dobrovoľníkov, študentov z Katedry špeciálnej pedagogiky Prešovskej univerzity. “Sme šťastní, že prišli a nás podporili. Celé podujatie sme si naplno užili a tešíme sa zo získaných medailí,” dodal hovorca športovcov s intelektuálnym znevýhodnením ŠOS Peter Išpold.

Špeciálne olympiády sú inkluzívnou organizáciou využívajúcou šport a vzdelávanie, prostredníctvom ktorých sa každý deň na svete snaží posilniť postavenie ľudí s mentálnym postihnutím. Organizácia vznikla v roku 1968, na Slovensku funguje ŠOS 27 rokov. V 170 krajinách sveta športuje viac ako päť miliónov ľudí s mentálnym postihnutím.