Regióny Prešov Sabinov

SMUTNÁ SPRÁVA Zomrel významný FOLKLORISTA a skvelý HUDOBNÍK! Hral aj vo FILMOCH, úspech mal v celej EURÓPE

sviečka, úmrtie
Ilustračné foto. ZDROJ: zoznam.sk

KRIVANY – Smutná správa prišla zo Šariša. Navždy odišiel významný folklorista, vynikajúci hudobník a taktiež vynálezca unikátneho hudobného nástroja. Vo veku 83 rokov zomrel Alexander Gernát z Krivian pri Sabinove.

Alexander Gernát, narodený v roku 1940, bol známy ako výrobca gajdíc. Ide o ľudový hudobný nástroj. Na gajdiciach hrávajú muzikanti iba na Šariši, nikde inde na svete tento nástroj nenájdete. Je to svetový unikát. Pán Gernát ľudový nástroj vylepšil – vytvoril totiž dvojgajdice. „Dovtedy som špekuloval, kým sa mi nepodarilo vyrobiť gajdice dvojičky,“ spomínal pred rokmi. Bol taktiež členom Folklórneho súboru v Krivanoch. Práve tu sa po prvýkrát stretol s gajdicami.

Ako folklorista pochodil s gajdicami takmer celú Európu. Všade mali úspech – v Poľsku, Holandsku, Chorvátsku či v Turecku. Hrať na tomto netradičnom nástroji naučil aj svojich dvoch synov. Odmalička s ním chodili vystupovať po rôznych folklórnych festivaloch.

Zdroj: Facebook

Účinkoval taktiež v mnohých ľudových filmoch a vystúpil na nespočetnom množstve folklórnych festivalov. Patril medzi najvýznamnejšie folklórne osobnosti v regióne a zaslúžil sa o zachovanie ľudovej tvorby.