Regióny Prešov Humenné Top

SMUTNÁ SPRÁVA Slovensko opustil LEGENDÁRNY fotograf! Jeho snímky majú nevyčísliteľnú HODNOTU: Obdivovali ich aj vo SVETE

Ilustračné foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

HUMENNÉ – Svet fotografie navždy prišiel o oceňovaného fotografa Filipa Harčarika (1945 – 2024). Cez objektív svojho fotoaparátu dokázal zachytiť okamihy svojím jedinečným spôsobom. Pôsobil najmä v Humennom, no jeho snímky sa dostali aj do celoslovenského povedomia a vystavoval aj v Austrálii či USA. 

Humenská fotografia prišla o významnú autorskú osobnosť svojej histórie, o jedného z posledných dlhoročných pedagógov a riaditeľov Strednej priemyselnej školy chemickej o všestranne vzdelaného človeka. O smutnej správe informovalo mesto na svojom webe.

S jeho menom sa spájajú začiatky aktívnej fotoamatérskej činnosti v Humennom od roku 1975. V rokoch 1975 až 1990 patril k najaktívnejším fotoamatérom, účastníkom mnohých slovenských, československých i medzinárodných súťaží a výstav. Pôsobil tiež ako lektor a porotca v súťažiach a edukačných programoch v regióne. Stál pri zrode fotoklubu Reflex v roku 1981 a v rokoch 2001 – 2016 bol jeho predsedom.

Prestížne ceny, výstavy v Sydney či Washingtone

Na svojom konte mal významné ocenenia. V roku 1980 v ankete časopisu Výtvarníctvo – fotografia – film zaradili medzi 10 najúspešnejších autorov na Slovensku. O rok neskôr získal Cenu ministra kultúry ČSSR v celoštátnej prehliadke, v roku 1983 Hlavnú cenu v celoslovenskej súťaži fotografických cyklov a seriálov CASSOVIA FOTO, v roku 1986 prvú cenu v súťaži Zväzu slovenských fotografov.

Kolektívne vystavoval okrem Slovenska a Česka aj v Poľsku, Maďarsku, taktiež v zámorí a u protinožcov. Jeho snímky obdivovali v mestách Puyallup a Washington v USA aj Sydney a Adelaide v Austrálii. Venoval sa portrétu, krajine, reportážnym fotografiám a architektúre, vyjadroval sa v ucelených cykloch príbehov a tematických kompozíciách.

Ako uviedol denník Korzár, po nástupe digitálnej fotografie sa Filip Harčarik autorsky odmlčal. Ako vravel, „predtým bolo veľa povolaných a málo vyvolených.” S nástupom digitálnej fotografie sa to obrátilo a ponuka bola väčšia než dopyt. Fotografovanie mal však stále rád.