Regióny Prešov Kežmarok Poprad

Slovenská správa ciest pozastavila spustenie obchádzky cez Vysoké Tatry, obyvatelia hrozia štrajkom

Zdroj: FB / Mesto Kežmarok - oficiálna stránka

POPRAD – Slovenská správa ciest pozastavila spustenie obchádzkovej trasy cez Vysoké Tatry, a to do zasadnutia krízového štábu v pondelok 13. januára. Agentúru SITA o tom dnes informovala hovorkyňa SSC Lucia Karelová. S trasou stanovenou pre zlý stav mosta v Kežmarku, ktorým neprejdú vozidlá nad päť ton, Tatranci nesúhlasia, spisujú petíciu a sú pripravení aj štrajkovať. Proti je aj Správa Tatranského národného parku (TANAP), ktorá takúto trasu ani neodporúča. Slovenská správa ciest pôvodne avizovala zmenu dopravného značenia na dnešný deň, nakoniec sa tak nestalo.

 

Pre problémy v Kežmarku má podľa Slovenskej správy ciest (SSC) obchádzková trasa viesť po cestách I. a II. triedy, a to Kežmarok – Spišská Belá – Tatranská Kotlina (cesta I/66) – Tatranská Lomnica – Starý Smokovec (cesta II/537) – Poprad (II/534). Dopravcov v rámci nákladnej a tranzitnej dopravy nad 18 ton zo smeru od Starej Ľubovne a okolia správa ciest požiadala, aby využívali náhradnú trasu v smere na Prešov cez Sabinov. Podľa Tatrancov by tak po novom mohlo cez Tatry prejsť denne aj do dvetisíc kamiónov. Okrem negatívneho dopadu na životné prostredie sa obávajú aj o bezpečnosť domácich a návštevníkov, poukazujú aj na dopad na cestovný ruch a tiež dopravné zaťaženie územia.

Mimoriadna situácia pre zlý stav mosta cez rieku Poprad na ceste prvej triedy I/66 platí od polovice decembra v Kežmarku a od konca decembra aj v celom Prešovskom kraji. Slovenská správa ciest podľa jej hovorkyne rokuje s orgánmi verejnej správy, štátnej správy, samosprávy a polície. Termín zriadenia provizórneho premostenia je do konca marca 2020. S rekonštrukciou či prestavbou mosta sa zrejme nezačne skôr ako v druhej polovici roka 2020.