Regióny Prešov Sabinov Top

ŠKANDÁL u STAROSTU! Ľudia žijú v obrovskej BIEDE a ŠPINE, jemu za obecné kúpili LUXUSNÝ nábytok a EXKLUZÍVNE AUTO

Zdroj: TASR, Škoda Auto

JAROVNICE –  Starostovi Jarovníc pri Prešove s najväčšou rómskou osadou na Slovensku obec opäť dopriala. K platu takmer takému, aký má premiér či ministri, mu pribudla aj luxusne vybavená kancelária a auto vo vrcholovej výbave za vyše 51-tisíc. Starosta Florián Giňa (SRK) na ňom jazdí aj do Prešova, kde býva.

Jarovnice so 7-tisíc obyvateľmi sú jednou z najväčších obcí na Slovensku. Neslávne známe sú jednou z najchudobnejších osád. Väčšina tamojších je nezamestnaných, žije v neuveriteľnej biede, špine aj odpadkoch. Na čele obce už po štvrtý raz stojí Florián Giňa, ktorý sa taktiež hlási k rómskej menšine. Hlava obce však pozornosť púta čímsi úplne iným, než jej obyvatelia. A to luxusom na úrovni najvyšších štátnych úradníkov.

Kancelária reprezentuje obec

Za nábytok do kancelárie starostu vlani zaplatila obec takmer 28-tisíc eur. Súčasťou zákazky bola aj presklená vitrína so zrkadlom na televíziu za 3 250 eur či skrinka za pracovný stôl za 4 435 eur. Kúpili aj masívny kancelársky stôl s čiernou kožou za 5 750 eur. Ďalší, zasadací stôl stál 4 250 eur a vinylová plávajúca podlaha 3 169 eur. Vyplýva to zmlúv zverejnených na stránke obce, na ktoré poukázal denník Korzár.

Obec to obhajuje tým, že v kancelárii starostu sa konajú všetky najdôležitejšie stretnutia a rokovania, a teda aj preto pri jej dizajnovaní dbali na to, aby dôstojne reprezentovala obec. Ako dodal denník, firma Exclusive stoľare, ktorá nábytok zabezpečila, už pre obec dodala nábytok v celkovej hodnote vyššej ako 132-tisíc eur.

Auto drahšie než môžu mať najvyšší úradníci

Vlani do vozového parku obce pribudlo aj nové auto Škoda Superb, a to v druhej najvyššej výbave Laurin & Klement za 51-tisíc eur. Automobilka túto verziu prezentuje ako “exkluzivita a luxus v každom ohľade, s vrcholnou výbavou a elegantnými prvkami.”

Škoda superb v druhej najvyššej výbave Laurin & Klement. Zdroj: Škoda Auto

Cenou auta tak prekonali aj limit pre najvyšších štátnych úradníkov, ktorý zákon určuje na 48-tisíc eur. Obec konštatuje, že primárne ho využíva starosta. Starosta pritom využíva auto aj na súkromné účely, keďže ním jazdí do Prešova, kde býva.

Plat ako premiér či ministri

Starosta Jarovníc má nielen auto, ale aj plat na úrovni najvyšších predstaviteľov štátu. Hneď po posledných komunálnych voľbách zastupiteľstvo starostovi odkleplo 5-tisíc eur mesačne. Ide o maximálnu sumu, akú podľa zákona môže starosta obce s takýmto počtom obyvateľov poberať. Výškou platu sa doťahuje na členov vlády.