Regióny Prešov Snina Top

S COVIDOM BOJUJÚ v domove dôchodcov už 2 týždne! Zomreli im dvaja klienti

Ilustračné. Zdroj: FB / Dom dôchocov Pažítková 2

UBĽA – Nekonečný boj s COVID-19 zvádzajú klienti, ale aj zamestnanci v špecializovanom zariadení pre seniorov s mentálnymi ochoreniami a demenciou Kosmatec v obci Ubľa v okrese Snina. Už takmer dva týždne sú izolovaní od okolitého sveta kvôli rozšírenej nákaze koronavírusu. Pozitívna je zatiaľ polovica klientov zariadenia a šiesti zamestnanci. Dvaja sú už mŕtvi. 

 

Z 18 klientov domova pre seniorov sú aktuálne deviati stále pozitívny na koronavírus. Pôvod nákazy nepoznajú, všetci klienti i personál boli proti novému koronavírusu zaočkovaní. Keďže ide o starších ľudí, zamestnanci a riaditeľka majú obavy zo samotného prekonania nákazy. Od 3. septembra, kedy zaznamenali prvý pozitívny prípad, im už dvaja klienti zomreli.

“Stále je situácia kritická. Všetci nakazení, vrátane personálu, majú do dnešného dňa príznaky. Zo šiestich pozitívne testovaných opatrovateliek majú niektoré ľahší, iné ťažší priebeh ochorenia. Robíme čo môžeme, aby sa vyliečili čím skôr, no zatiaľ je situácia taká, ako bola pred týždňom. Dobrá správa je, že nikto ďalší pozitívny zatiaľ nepribudol,” hovorí riaditeľka zariadenia Mária Kaťuchová.

To ako sa COVID-19 dostal do domova si nevie vysvetliť.  “Návštevy boli dovolené len vo vonkajšom prostredí. Očkovaní nepotrebujú test, čo neboli očkovaní, prichádzali na návštevu s testom, naozaj neviem, odkiaľ to prišlo,” skonštatovala, pričom podotkla, že počas prvej a druhej vlny pandémie nemali v zariadení ani jedného pozitívneho.

Či vírus priniesla do zariadenia zaočkovaná návšteva je diskutabilné. Pre riaditeľku je však najpodstatnejšie, aby sa nakazení čím skôr vyliečili. “Je ťažké nájsť vinníka. Kto a ako priniesol vírus ku nám do domova teraz nie je podstatné.  Najdôležitejšie je, aby všetci naši klienti a zamestnanci boli čím skôr zdraví,” dodáva Kaťuchová.