Regióny Prešov Vranov nad Topľou Top

Rybári sú V KONCOCH: Brehy Domaše sú zahltené nechcenými živočíchmi! Sťažujú sa aj rekreanti

Obrovské množstvo sladkovodných mušlí trápi rybárov. Zdroj: Štefan Andrejov/FB

NOVÁ KELČA – Rekreantom jednej z najnavštevovanejších vodných nádrží na východnom Slovenku sa v ostatných dňoch naskytol nevídaný pohľad. Pobrežie vodnej nádrže Domaša pokryli sladkovodné mušle.

 

Kedysi pýcha východu – vodná nádrž na rieke Ondave – dnes ukazuje zvláštnu podobu. Už dlhé týždne takpovediac bojuje o každú kvapku vody. A hoci sa šušká o nemohúcnosti vodohospodárov, príčina nízkej hladiny môže byť inde. Medzi miestnymi sa povráva príbeh o tom, ako si podnikatelia z okresného mesta želajú konkrétne prítoky z Ondavy (tým pádom aj z Domaše).

Na hrádzi tak správca toku “otvára kohúty” na želanie. Toto leto je extrémne suché. Na hornom toku Ondavy v mesiacoch máj a jún takmer nepršalo. A napokon Domašu trápi aj nový problém. Obrovské množstvo škeblí (sladkovodných lastúr) pokrýva okolie Domaše. Našich redaktorov na to upozornil čitateľ Štefan, ktorý na sociálnej sieti zdieľa fotografiu tohto unikátu.

Obrovské množstvo sladkovodných mušlí trápi rybárov. Zdroj: Štefan Andrejov/FB

Rybári sú v koncoch

Vraj spôsobujú vrásky aj rybárom. Ostré hrany lastúr trhajú siete. Nehovoriac o tom že pre niektorých rekreantov je pobrežie pokryté korýtkami nočná mora. „Kto by chcel vstupovať do vody s nohami zaborenými do vápencových korýtok?!,“ hovoria zúfalí rybári.

Sladkovodné mušle sú dobre známe tým, že sú to dlhoveké mäkkýše, ktoré môžu žiť až desať rokov. Tento druh sú lastúrniky, ktoré majú svoj pôvod v hlavných európskych sladkovodných nádržiach a časti Ázie v západnej zóne.

Mušle môžu dosiahnuť dĺžku 8 centimetrov a až 15 centimetrov. Za zmienku stojí schopnosť tohto druhu odolávať veľmi nízkym teplotám, takmer mrazu, v porovnaní s ostatnými. Na druhej strane ďalším výnimočným aspektom je, že ich dĺžka života sa odhaduje na 10 rokov.

Pozitíva mušlí

Ďalším dôležitým bodom týkajúcim sa charakteristík sladkovodných lastúrnikov možno povedať, že sa považujú za filtračné zvieratá, a to preto, že majú schopnosť prefiltrovať najmenej dva litre vody za hodinu, robia to ako metódu kŕmenia, pretože sladkovodné mušle dostávajú ich živiny v časticiach, ktoré sú po uvedenej filtrácii v suspenzii. Toto je vlastnosť, ktorá je v prospech týchto mäkkýšov, keď sa považujú za domáce zvieratá, aby mohli žiť v akváriách, pretože im nebude potrebné dávať žiadnu potravu, pretože ju budú môcť sami získať z prostredia.