Regióny Prešov Top

PRIMÁTORA mesta OBŽALOVALI! Za toto skončil pred SÚDOM: Je to POMSTA za moje aktivity, bráni sa

Primátora Patrika Magdoška obvinili. ZDROJ: TASR

STRÁŽSKE – Primátor mesta Strážske Patrik Magdoško si zavaril. Skončil na súde ako obžalovaný. Obžalovali ho z prečinu porušovania ochrany stromov a krov. Podľa obžaloby mal totiž vyrúbať bez súhlasu orgánu ochrany prírody a krajiny osem stromov, na ktorých platí prvý stupeň ochrany prírody.

O prípade informuje denník Korzár. Primátor Strážskeho Patrik Magdoško bol obžalovaný z dôvodu, že ešte v roku 2021 vyrúbal bez súhlasu orgánu ochrany prírody a krajiny osem stromov v obci Maškovce v Humenskom okrese na pozemkoch v extraviláne obce, kadiaľ preteká potok Hrušovka. Platí na nich prvý stupeň ochrany prírody.

Išlo o päť vŕb, dva javory a jednu hrušku. Magdoško mal týmto spôsobiť majetkovú škodu na hodnote drevnej hmoty v objeme necelých 11 metrov kubických vo výške najmenej 153 eur.

Súčasný primátor mesta bol v tej dobe známym aktivistom. Podľa jeho slov je však nevinný a výrub akýchkoľvek stromov popiera. „Nerozumiem, prečo tu dnes stojím, keďže žiadna svedecká výpoveď ani dôkaz nehovoria o tom, že som skutok spáchal. Výrub stromov a krov v okolí prebiehal už dávnejšie, neviem, kto a kedy rúbal,“ povedal pred súdom.

Výrub nenahlásil, tvrdí že ide o odvetu

Potvrdil však, že zo svojho pozemku odstránil jednu vyvrátenú vŕbu. „Orezal som konáre a strom sme odstránili z potoka a mosta, odtiahli sme ho nabok. Je tam dodnes. Mám za to, že sme ušetrili štátu výjazd hasičskej techniky a ďalšie finančné prostriedky potrebné na odstránenie vývratu,“ uviedol.

Vŕba totiž zablokovala nielen miestny potok, ale aj príjazdový most k jeho pozemku. Ako podotkol, v tomto prípade však nešlo o úmysel obohatenia sa. „Išlo o to, aby vyvrátený strom nikomu neublížil, nespôsobil ďalšiu škodu a umožnil prístup na pozemok,“ povedal.

Pravdou však je, že Magdoško výrub vŕby nenahlásil. Ako povedal, nebol si vedomý tejto povinnosti. Podľa jeho obhajoby nejde o trestný čin, ale o priestupok. Zároveň si myslí, že obžaloba je odveta za jeho aktivistickú minulosť. „Zastavili sme viaceré výruby, ťažbu za približne 30 miliónov eur,“ zdôraznil.

Sudkyňa odročila hlavné pojednávanie na 17. mája s tým, že potrebuje vypočuť zástupcu poškodeného Slovenského pozemkového fondu a ďalších svedkov