Regióny Prešov

Prešovským vodičom sa polepšilo. Kraj zvýšil ich platy v prímestskej doprave o 10 percent

ilustračná foto Zdroj: TASR / Martin Baumann

PREŠOV – Vodiči prímestskej autobusovej dopravy v Prešovskom samosprávnom kraji (PSK) si v novom roku finančne prilepšia. Od 1. januára im krajská samospráva zvýšila mzdy o 10 percent. Na navýšenie platov vodičov v prímestskej doprave vyčlenil kraj 1,16 milióna eur. Zvýšenie miezd sa týka všetkých štyroch dopravcov – SAD Prešov, SAD Humenné, SAD Poprad a Bus Karpaty.

 

Ako agentúru SITA informovala Lea Heilová z oddelenia komunikácie a propagácie Úradu Prešovského samosprávneho kraja, po vzájomnej dohode samosprávy s dopravcami došlo k zvýšeniu ekonomicky oprávnených nákladov (EON) o 0,04 eura na kilometer v položke mzdy. Zvýšenie EON pre SAD Prešov predstavuje v tomto roku na rozpočet PSK finančný dopad vo výške 401-tisíc eur, pre SAD Humenné 398-tisíc eur, pre SAD Poprad 294-tisíc eur a Bus Karpaty 67-tisíc eur. „Povolanie vodiča verejnej dopravy je náročná a zodpovedná práca. Často však neadekvátne ohodnotená a pre mnohých tak aj menej príťažlivá. Preto od môjho nástupu do funkcie predsedu zvyšujeme mzdy vodičom pravidelne. Ide už o štvrté navýšenie miezd, čo, verím, motivuje aj potenciálnych záujemcov o toto povolanie,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský.

V roku 2018 zvýšil kraj mzdu vodičom od apríla v priemere o 81 eur v hrubom. Z rozpočtu na to vyčlenil 635-tisíc eur. Vlani im navýšil platy dvakrát – v januári a v auguste. V priemere si prilepšili o 194 eur v hrubom. Z rozpočtu na tento účel vtedy vyčlenil 1,6 milióna eur.