Regióny Prešov

Prešovskí hygienici evidujú tri nové prípady žltačky typu A

V Prešovskom kraji sa šíri žltačka. ZDROJ: teraz.sk

PREŠOV – Tri nové prípady hepatitídy typu A (VHA) boli v pondelok hlásené Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva v Prešove. Dva z nich sa objavili v obci Červenica a jeden v obci Varhaňovce. povedala to Alžbeta Vypušťáková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v v Prešove.

 

V obci Červenica ide o dve sedemročné deti. Doteraz tam od 5. septembra evidujú desať chorých na VHA. Podľa hygienikov 83 percent obyvateľov obce žije v podmienkach s nízkym hygienickým štandardom bývania.

Jeden prípad výskytu VHA bez epidemiologickej súvislosti bol hygienikom hlásený u dieťaťa z obce Varhaňovce. Ide o štvorročné dieťa žijúce v prostredí s nízkym hygienickým štandardom.

V obci Lesíček, kde kumulatívne k pondelku hygienici evidujú 47 chorých na VHA, nové prípady nepribudli.

Čo sa týka výskytu žltačky u personálu a stravníkov stravovacej prevádzky v Prešove, nové prípady tam hygienici nezaznamenali. Doteraz ich evidujú celkovo deväť.

Ako uviedol riaditeľ Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove Ľubomír Šarník, k utorku je na oddelení infektológie hospitalizovaných 21 pacientov s VHA.