Prešovskí colníci odhalili v obehu alkohol s neplatnými kolkami

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.

PREŠOV – Desiatky fliaš alkoholu označeného neplatnou kontrolnou známkou zaistili colníci počas prvých mesiacov tohto roka u predajcov v Prešovskom kraji. Niektoré tiež predávali bez akejkoľvek kontrolnej známky.

 

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Colného úradu v Prešove Katarína Bebčáková, prešovskí colníci zatiaľ v roku 2019 pri výkone daňového dozoru zabezpečil 53 kusov spotrebiteľských balení liehu, ktoré boli označené kontrolnou známkou platnou len do konca roka 2017. Jedenásť spotrebiteľských balení liehu colný úrad zabezpečil bez kontrolnej známky.

„Colníci preverovali aj pravosť aktuálne platných kontrolných známok označených spotrebiteľských balení, pričom preverované kontrolné známky nevykazovali znaky falzifikátov. Colníci vykonali aj overenie QR kódov kontrolných známok v systéme finančnej správy, pričom nezistili nedostatky,“ uviedla Bebčáková.

Ako dodala, colníci budú v kontrolách pokračovať. Colný úrad Prešov preto opätovne upozorňuje predajcov, že podľa zákona ten, kto predá, ponúkne na predaj, skladuje alebo prepravuje spotrebiteľské balenie, ktoré nie je označené v súlade so zákonom, dopúšťa sa porušenia predpisov a colný úrad takýto lieh v spotrebiteľskom balení zabezpečí.

„Zároveň colný úrad pripomína spotrebiteľom možnosť overenia si kontrolnej známky platnej od 1. januára 2018 prostredníctvom mobilnej aplikácie Superkolky, ktorú je možné si zadarmo stiahnuť do smartfónov. Aplikácia je dostupná aj na portáli finančnej správy,“ informovala Bebčáková. Spotrebiteľovi po naskenovaní QR kódu alebo zadaní 12-miestneho kódu z kontrolnej známky aplikácia ukáže, o aký výrobok ide. „Aj takýmto spôsobom si môže spotrebiteľ overiť, či zakúpený výrobok je pravý,“ dodala hovorkyňa.

Viac o téme: alkohol, colníci, colný úrad, Finančná správa, lieh, neplatný kolok

Súvisiace články