Regióny Prešov

Pozor na výskyt súvislých snehových polí vo vyšších polohách

Pozor na výskyt snehových polí. ZDROJ: TASR/Milan Kapusta

VYSOKÉ TATRY – Vo Vysokých Tatrách sa dnes končí sezónna uzávera, Horská záchranná služba v tejto súvislosti upozorňuje na výskyt súvislých snehových polí v polohách nad 2000 metrov nad morom. Vo Vysokých, Nízkych i Západných Tatrách tak treba podmienkam prispôsobiť výstroj a zvážiť skúsenosti a schopnosti pohybu vo vysokohorskom prostredí. V stredu na tlačovej konferencii v Starom Smokovci na to upozornil riaditeľ Horskej záchrannej služby Marek Biskupič.
 

 

Včera napríklad horskí záchranári pomáhali poľskému turistovi, ktorý sa pošmykol na snehovom poli v oblasti Tatranskej magistrály. Anton Sedlák zo školiaceho strediska Horskej záchrannej služby upozornil, že počas zimy napadlo v slovenských horách veľké množstvo snehu a ten sa na mnohých miestach udržal doteraz. Pred nástupom na túru je preto dôležité zodpovedne sa pripraviť, skontrolovať predpoveď počasia a prispôsobiť dĺžku a náročnosť trasy poveternostným podmienkam, stavu chodníkov a vlastnej kondícii.

“Na tatranské chaty treba aspoň retiazkové mačky, palice a pevnú obuv. Čo sa týka vysokohorskej turistiky nad úrovňou 2000 metrov, tam treba ešte zimnú výbavu, stúpacie železá, turistické paličky, cepín a prípadne prilbu,” vymenoval Sedlák.

Všetky aktuálne informácie, týkajúce sa nielen počasia, ale najmä výstrah, sú uverejnené na oficiálnej webovej stránke Horskej záchrannej služby. Návštevníkom je tiež k dispozícii špeciálna aplikácia, ktorá môže byť nápomocná nielen v prípade tiesne a pri privolaní pomoci, ale užívatelia v nej nájdu aj množstvo užitočných informácií.
Horskí záchranári zároveň zhodnotili poslednú zimnú turistickú sezónu, počas ktorej zasahovali v 2259 prípadoch. Z čísel je podľa Biskupiča evidentné, že do hôr sa po pandémii opäť vrátili slovenskí i zahraniční turisti, lyžiari a horolezci. “Najvyšší počet zásahov, a to až 1123, bol na území Nízkych Tatier, kde sú najväčšie lyžiarske strediská,” konkretizoval Biskupič. Nasleduje Malá a

Veľká Fatra a štvrtý najvyšší počet výjazdov bol vo Vysokých Tatrách. Viac ako 71 percent záchranných akcií tvorili výjazdy k zraneným lyžiarom a najčastejšie potrebovali pomoc záchranárov Slováci, ktorí tvorili takmer 48 percent z celkového počtu zachraňovaných osôb. Štatistiku dopĺňajú Poliaci s 18,24 percenta a Česi, ktorí tvorili 7,88 percenta.

Aj keď na konci sezóny môžeme zhodnotiť, že väčšina záchranných akcií bola úspešná, v prípade desiatich osôb na horách a troch mimo nich sme už nedokázali pomôcť,” dodal Biskupič. Aktuálne za tento rok evidujú horskí záchranári už 13 smrteľných úrazov. Naposledy skončilo neúspešne pátranie po poľskom turistovi po páde do Gerlachovských spádov. Vlaňajší rok bol z tohto pohľadu rekordný, keď v slovenských horách zaznamenali 57 smrteľných nehôd. “Veríme, že sa tento stúpajúci trend z posledných rokov podarí zvrátiť,” uzavrel riaditeľ HZS.