Regióny Prešov

POVODNE zaplavili obce na východe, v Komárove vyhlásili MIMORIADNU SITUÁCIU

V Ruskej Voli nad Popradom vyhlásili 3. stupeň povodňovej aktivity. Zdroj:Staroľubovniansky Reportér/FB

PREŠOV – Vo viacerých mestách obciach Prešovského kraja aktuálne platí zvýšený stupeň povodňovej aktivity. Najhoršie na tom sú však obce v okrese Bardejov a Stará Ľubovňa. Kvôli silným búrkam došlo k zvýšeniu hladín vodných tokov, preto starostovia vyhlásili až tretí stupeň povodňovej aktivity. V obci Komárov je dokonca vyhlásená mimoriadna situácia.

V piatich obciach Bardejovského okresu je ešte stále vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity. Najväčšie škody však búrky a povodne spôsobili v obci Komárov, v ktorej bola vyhlásená mimoriadna situácia. Starosta obce Jozef Bednár hovorí, že následky budú odstraňovať ešte niekoľko dní.

„Situácia je kritická, snažíme sa zachraňovať čo sa dá. Prioritne chceme spojazdniť cesty, keďže voda zaplavila všetky komunikácie. Taktiež odstraňujeme polámané stromy, ktoré sú v našom parku a na cestách. Ľudia majú zaplavené pivnice a dvory a to nehovorím o strechách niektorých domov. Počas búrky z nich lietali škridlice. Vidím to tak, že obec sa nám podarí dať do pôvodného stavu až konconm týždňa,“ konštatuje starosta obce.

Šesť obcí je pod vodou

Okrem Komárna boli postihnuté aj okolité obce, a to Hrabovec, Hažlín, Richvald a Šašová. V týchto obciach platí stále 3. stupeň povodňovej aktivity.

V okrese Stará Ľubovňa v obci Ruská Voľa nad Popradom sa vylial neupravený vodný tok Chotárny, ktorý zatopil miestne komunikácie. Mnohým obyvateľom spôsobil veľké škody. Potok totiž zaplavil pivnice a dvory rodinných domov. Došlo aj k vytvoreniu výmoľov v neupravenom úseku toku nad obcou. “Voda zaplavila nie len hlavnú cestu, ale aj všetky vedľajšie. Teraz sa snažíme čím skôr spojazdniť komunikácie, ale práce je toľko, že to do konca týždňa určite nebudeme stíhať,” hovorí zúfalo starosta obce Miroslav Tomčo.

Pracovníci Slovenského vodohospodárskeho podniku monitorujú povodňovú situáciu na tokoch a na miestach, kde je to potrebné. Informoval o tom hovorca Marián Bocák.

„Naši pracovníci v súčasnosti vykonávajú najmä odstraňovanie zátarasov z vodných tokov, ktoré boli spôsobené dotokom vody spolu s pôdou z okolitého územia. Zároveň vykonávajú stabilizáciu poškodených brehov vodných tokov. V týchto obciach je v teréne 20 pracovníkov a 13 kusov techniky,” uviedol Bocák.