Regióny Prešov

Polovica klientov neziskovej organizácie Trojlístok sú ľudia závislí od alkoholu

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Roman Hanc

PREŠOV – Približne polovica klientov prešovskej neziskovej organizácie Trojlístok sú ľudia závislí od alkoholu. Viacerí z nich sa podľa jej riaditeľky Denisy Šoltésovej zapojili do kampane Suchý február, ktorá im pomohla zistiť, aký vzťah majú k alkoholu.

 

“V našej organizácii sme mali k 1. januáru celkovo 420 dlhodobých klientov a klientok, z toho 213, čo je 50,7 percenta, z dôvodu závislosti od alkoholu alebo problémového pitia alkoholu. Z celkového počtu dlhodobých klientov sme v minulom roku poskytovali dlhodobú starostlivosť 54 novoprijatým klientom či klientkam z rovnakého dôvodu. Ide len o jednu organizáciu, ktorá zamestnáva v odbornom tíme len päť ľudí na plný úväzok,” uviedla pre TASR Šoltésová s tým, že približne polovica zo všetkých klientov je priamo z Prešova a druhá z kraja.

“Nie je možné z uvedeného zistiť prevalenciu, čo sa týka závislosti od alkoholu v celom regióne. Hoci, podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), bolo v roku 2019 na Slovensku celkovo 11.930 hospitalizácii pre diagnózu F.10 súvisiacu s alkoholom,” povedala Šoltésová.

Nezisková organizácia Trojlístok podporila kampaň Suchý február, ktorej obsahom bolo vydržať mesiac bez alkoholu. Podľa Šoltésovej sa doň zapojili i niektorí ich klienti.

“Zapojili sa viacerí, nie každý to však zvládne. Tento test je pre nich dôležitý aj preto, lebo okrem svojho pitia otestujú aj reakcie okolia. Kampaň podporuje aj k zamysleniu, či a ako sa vzorce pitia menia v čase. Zo spoločensky tolerovanej konzumácie alkoholu sa postupne môže rozvinúť problémové pitie alebo závislosť. U dospelého človeka sa môže závislosť od alkoholu vyvíjať aj desať i viac rokov. Preto je dôležité poznať svoj aktuálny stav a prípadné problémy riešiť zavčasu,” doplnila Šoltésová.

Alkohol je v Prešovskom kraji podľa nej drogou číslo jedna. “V súčasnosti evidujeme okrem každoročného nárastu počtu klientov, viac ako 30-percentný nárast počtu žien s problémovým pitím, ktoré sa rozvinulo počas rodičovskej dovolenky, a ‘popíjanie’ mladých ľudí aj v kombinácii s ďalšími formami rizikového správania. V poslednej dobe sa tiež hromadia prípady recidivujúcich osôb po viacročných abstinenciách aj v reakcii na pandémiu a prijaté opatrenia,” dodala Šoltésová.