Regióny Prešov Stropkov

Oslavy prvej písomnej zmienky mesta Stropkov vyvrcholia slávnostným oceňovaním

Ilustračné foto Zdroj: TASR/Maroš Černý

STROPKOV – Oslavy 620. výročia prvej písomnej zmienky o Stropkove vyvrcholia slávnostným zasadnutím mestského zastupiteľstva spojeným s oceňovaním osobností a kolektívov, ktoré sa významným spôsobom zaslúžili o rozvoj mesta. Informoval o tom hovorca radnice Peter Novák s tým, že predstavia aj novú monografiu. Program v divadelnej sále kultúrneho strediska sa začne o 16.00 h.

Čestným občanom Stropkova sa stane poručík pechoty Vladimír Jaroslav Sisr, in memoriam, veliteľ oslobodzovacích vojsk, ktoré ako prvé vstúpili do mesta po protinemeckej ofenzíve 28. novembra 1944. Cenu mesta Stropkov dostane miestny pamätník a amatérsky spisovateľ Miroslav Majerník za bohatú literárnu, publikačnú a propagačnú činnosť. “Viac ako 300 rokov pôsobila v meste rehoľa menších bratov Františkánov na Slovensku. Najvýznamnejšiu hmatateľnú stopu v meste zanechali v podobe Kostola Najsvätejšej Trojice s kláštorom, ktorý tu vybudovali začiatkom 17. storočia. Cena mesta im bude udelená za rozvoj a udržiavanie duchovného života mesta a šírenie kresťanskej kultúry,” priblížil primátor Stropkova Ondrej Brendza.

Mesto si výročie prvej písomnej zmienky pripomenulo viacerými podujatiami

Ďakovným listom bude ocenený kolektív Základnej organizácie Slovenského zväzu chovateľov za dlhoročný prínos v oblasti propagácie chovateľskej činnosti, za organizovanie oblastných výstav a šírenie dobrého mena mesta. Rovnaké ocenenia získajú aj Štefan Remeta za aktívnu vývojársku činnosť v podniku Tesla Stropkov, Michal Vrabeľ za významný podiel a prínos v rozvoji zdravotnej starostlivosti v meste, Anna Gocová za prínos pri realizácii komplexnej obnovy bytových domov v Stropkove a Bogusław Tomczak z Rzeszowa za dlhoročnú aktívnu medzinárodnú spoluprácu, rozvoj v oblasti kultúry pohraničia a vzájomného šírenia dobrého mena.

Cena primátora mesta Stropkov poputuje v tomto roku neziskovej organizácii Dom detí Božieho milosrdenstva, a to za mimoriadne zásluhy pri poskytovaní všeobecne prospešných služieb pre klientov s mentálnym, telesným a kombinovaným postihnutím v Stropkove a jeho okolí.

V rámci programu slávnosti predstavia aj novú monografiu mesta – Dejiny Stropkova. “Ide o rozsiahlu, vyše 600-stranovú knihu, ktorá zachytáva osudy mesta od staroveku po súčasnosť,” priblížil Novák. Mesto si výročie prvej písomnej zmienky pripomenulo viacerými podujatiami, ako aj edíciou pamätných plakiet, mincí a publikácie s medailónmi ocenených osobností a kolektívov.