Regióny Prešov Top

OBROVSKÝ ŠOK Náhle zomrel špičkový slovenský LEKÁR a POLITIK! Len pred pár dňami oslávil narodeniny

sviečka, úmrtie
Ilustračné foto. ZDROJ: zoznam.sk

PREŠOV – Smutná správa prišla z východu Slovenska. V nedeľu (17. marca) náhle navždy odišiel významný lekár MUDr. Peter Bandura, PhD. Jeho doménou bola chirurgia, pôsobil aj v zahraničí. Bol tiež mestským poslancom v Prešove. Dožil sa 68 rokov.

Prešovčania ho poznali ako špičkového odborníka, vynikajúceho chirurga s empatickým prístupom, ktorý pomáhal pacientom nielen z Prešova, ale z celého regiónu, píše mesto Prešov na sociálnej sieti. Ako pokračuje, venoval sa aj orientálnej medicíne a akupunktúre. Svoje 68. narodeniny oslávil len nedávno, 12. marca.

Pôsobil aj v zahraničí, zastával významné posty

Peter Bandura vyštudoval Lekársku fakultu Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Pracoval ako chirurg v Prešove, ale jeho skúsenosti a nadšenie pre medicínu ho zaviedli aj do zahraničia.

V rokoch 1989 až 1991 pôsobil ako expert na chirurgiu v rámci medzinárodnej kooperácie v Tunisku. Dvakrát bol na stáži vo Francúzsku, v rámci postgraduálneho vzdelávania v Centre laparoskopickej chirurgie v Bordeaux vo Francúzsku v rokoch 1993 a 1994, približuje radnica.

Zdroj: FB/Mesto Prešov

Absolvoval aj štúdium tradičnej orientálnej medicíny a vietnamskej medicíny na francúzskom inštitúte École de médecines traditionnelles orientales. Venoval sa tiež otázkam bezpečnosti pacientov a možnostiam integratívnej medicíny v našich podmienkach. V rokoch 1999 – 2002 pôsobil ako krajský štátny lekár. V rokoch 2007 až 2010 viedol pobočku Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v Prešove.

Angažoval sa aj v občianskej oblasti a komunálnej politike

Do konca života sa venoval chirurgii i akupunktúre. Ako približuje Korzár, aktívny bol nielen v medicínskej, ale aj v občianskej oblasti a komunálnej politike. V Prešove bol mestským poslancom a členom Komisie MsZ mesta Prešov pre dopravu, strategický rozvoj a informatizáciu. Bol jedným z občanov, ktorí pomohli presadiť, aby sa zeleň v Kolmanovej záhrade v Prešove nezmenila na stavebné parcely.