AKTUÁLNE FOTO Po zrážke s autobusom zomrelo už TRETIE mladé DIEVČA! Ďalšie bojuje o život

LEVOČA – V Spišskom Podhradí v okrese Levoča autobus zrazil niekoľko ľudí. Nehoda autobusu si vyžiadala životy troch mladých ľudí, sedem ďalších bolo zranených.

  • Tragédia sa stala na cirkevnom stretnutí mladých veriacich, keď vystupovali z autobusu. Ten sa náhle pohol. Došlo k tomu priamo pred Spišskou Kapitulou, kam mali mladí namierené. 
  • Dve obete tragickej nehody, ktoré podľahli zraneniam na mieste nehody boli vo veku 17 a 18 rokov. Tretia obeť, vo veku 17 rokov, podľahla zraneniam po prevoze do nemocnice. Išlo o maturantky zo Starej Ľubovne.
  • Zranených je sedem ľudí, všetci sú vo veku od 14 do 18 rokov.
  • Presnú príčinu nehody vyšetruje polícia.

Aktualizované 21:00 – Stará Ľubovňa smúti, miestni sa modlia za obete. V týchto chvíľach sa tam koná omša za obete tragédie v Spišskom podhradí. „Táto tragédia zahalila práve Starú Ľubovňu súknom obrovského smútku. Na omšu sa schádzali stovky veriacich, ktorí sa v kostole stretli v spoločnej modlitbe za obete nehody,“ informuje na sociálnej sieti polícia.

Zdroj: FB/Polícia SR – Prešovský kraj

Zdroj: FB/Polícia SR – Prešovský kraj

Aktualizované 19:55 –  Pätnásťročné dievča vážne zranené pri sobotňajšej nehode autobusu v Spišskom Podhradí je po operácii v košickej Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) v stabilizovanom stave.  „Je po operačnom zákroku a v stabilizovanom stave,“ uviedla vedúca komunikačného odboru nemocnice Ladislava Šustová. Pacientka je hospitalizovaná na jednotke intenzívnej starostlivosti na klinike úrazovej chirurgie UNLP. Záchranári ju z miesta nehody previezli do nemocnice vrtuľníkom.

Aktualizované 18:00 – Spišský diecézny biskup František Trstenský vyzval Slovákov, aby sa zjednotili a mysleli na rodiny pozostalých a zranených po sobotňajšej tragickej nehode autobusu na Spiši. Uviedol, že sa stretol s otcami oboch obetí nehody. „Ťažko sa mi hľadajú slová. Vyjadrujem blízkosť pozostalým. Cítim veľkú bolesť a smútok, lebo sú to mladí, ktorí sem prišli, aby sa modlili,“ dodal Trstenský. Zároveň poprosil ľudí zo Starej Ľubovne a okolia, aby sa zúčastnili na modlitbovom stretnutí, ktoré bude v sobotu o 20.00 h vo Farskom kostole sv. Mikuláša v Starej Ľubovni.

Aktualizované 13:15 – Počet mŕtvych po sobotňajšej tragickej nehode autobusu v Spišskom Podhradí pri Spišskej Kapitule, okres Levoča, stúpol na troch. Oznámil to minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) počas brífingu v Spišskom Podhradí. Podľa neho išlo o mladé dievčatá. Jedno ďalšie dievča je vo vážnom stave a bojuje o život v košickej nemocnici.

Podľa ministra vnútra evidujú aktuálne po nehode celkom troch mŕtvych a siedmich zranených, z toho je jedna osoba zranená ťažko. „Na mieste je znalec, ktorý prešetruje, čo sa vlastne stalo. Nejaké informácie máme, ale nebudeme o nich informovať. Počkáme si, kým bude dokončené vyšetrovanie,“ poznamenal Šutaj Eštok.

V Spišskom Podhradí sa miestni modlia za zranených a obete sobotňajšej dopravnej nehody. Pozostalým vyjadrujú úprimnú sústrasť. Podľa prvotných informácií, ktoré máme, ľudia vystúpili z autobusu, dali sa do skupín a išli popred autobus smerom k Spišskej Kapitule. Autobus sa pohol a vtiahol desať ľudí pod seba. S hydraulickým zariadením potom hasiči dvíhali autobus, aby odtiaľ ľudí dostali,“ uviedol primátor Spišského Podhradia Milan Kapusta, ktorý bol na mieste nehody.

Zdroj: FB/Polícia SR – Prešovský kraj

Zdroj: FB/Polícia SR – Prešovský kraj

Aktualizované 12:00 – Podľa informácií Nového Času obeťami majú byť dievčatá zo Starej Ľubovne Lucia (†17) a Sofia (†18).

Aktualizované 11:50 – Leteckí záchranári do nemocníc previezli dve ťažko ranené dievčatá. „17-ročné dievča utrpelo vážne poranenia viacerých častí tela. Vzhľadom na následnú zástavu obehu museli záchranári okamžite zahájiť rozšírenú kardiopulmonálnu resuscitáciu. Po obnove obehu bola pacientka preložená na palubu vrtuľníka a v umelom spánku vo veľmi kritickom stave letecky transportovaná do najbližšieho zdravotníckeho zariadenia, Nemocnice v Spišskej Novej Vsi,“ uviedla letecká záchranná služba ATE na sociálnej sieti.

Druhá posádka si od zasahujúcich záchranárov prevzala 16-ročné dievča, ktoré utrpelo taktiež vážne poranenia viacerých častí tela. Po ošetrení a podaní neodkladnej liečby bola pacientka preložená na palubu a v stabilizovanom stave, pri vedomí, no s vážnymi poraneniami letecky prevezená na ďalšie vyšetrenie na Kliniku úrazovej chirurgie v Košiciach.

Z miesta zrážky v Spišskom Podhradí odletel aj druhý vrtuľník: Zdroj: regióny.sk/Kornel Kubík

Aktualizované 11:00 – Počet zranených po nehode autobusu stúpol na osem ľudí. Evidujú aj dvoch mŕtvych. Informovalo o tom Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS). Zásah stále prebieha. Úsek je naďalej neprejazdný.

Aktualizované 10:30 – K nešťastiu došlo počas Diecézneho stretnutia mládeže na Spišskej Kapituli. Krajská policajná hovorkyňa z Prešova Jana Ligdayová uviedla, že autobus sa z neznámych príčin pohol a deti, ktoré stáli pred ním a vystupovali, sa dostali pod neho. Dve osoby neprežili.

Podľa Ministerstva vnútra SR sa nehoda stala na cirkevnom stretnutí mladých veriacich, autobus tam zrazil desať ľudí. Na miesto nehody sa presúva aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).

„Toto veľké nešťastie ma nesmierne zasiahlo. Podujatie a program sme zrušili. Bude iba adorácia a svätá omša. Myslím na rodičov a rodiny,“ uviedol spišský diecézny biskup František Trstenský.

Na mieste zrážky autobusu s ľuďmi zasahujú všetky záchranné zložky. Zdroj: regióny.sk/Kornel Kubík

Aktualizované 9:57 – V Katedrále svätého Martina a okolo neho sa modlia stovky mladých ľudí.

Mladí sa modlia okolo Katedrály sv. Martina. Zdroj: regióny.sk/Kornel Kubík

9:55 – Polícia opáskovala celé okolie, upozorňujeme vodičov, že cesta do mesta popri Spišskej Kapituly bude dlho neprejazdná. Obchádzka vedie cez obec Baldovce.

9:52 – Na mieste sa konalo Diecézne stretnutie mládeže s biskupom, pričom mŕtvi majú byť dvaja mladí ľudia, ktorí vystupovali z autobusu. Ten sa však nečakane pohol. Na miesto údajne smeruje aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (HLAS – SD).

9:46 – Z miesta činu odletel už aj druhý vrtuľník. Po nehode autobusu v Spišskom Podhradí v okrese Levoča polícia eviduje mŕtvych aj zranených. Krajská policajná hovorkyňa z Prešova Jana Ligdayová uviedla, že dve osoby zraneniam podľahli a tri až štyri osoby sú zranené.

Vrtuľník na mieste zrážky autobusu a ľudí v Spišskom Podhradí. Zdroj: regióny.sk/Kornel Kubík

9:40 – Na mieste sa konalo Diecézne stretnutie mládeže s otcom biskupom. Podľa našich informácii k zrážke malo dôjsť pri vystupovaní ľudí z autobusu.

Jeden z vrtuľníkov už odletel smerom do nemocnice. Druhý je stále na mieste, zachraňujú ďalšiu osobu. Na mieste sú desiatky hasičov, policajtov a záchranárov.

O zrážke informovalo Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby

Podľa hasičov ide o dopravnú nehodu autobusu, pri ktorej boli zrazení chodci. „Na mieste zasahuje 11 hasičov z Levoče s tromi kusmi techniky,“ informoval operačný dôstojník. OSZZS na sociálnej sieti informovalo, že na základe volania na tiesňovú linku 155 vyslalo k nehode štyri pozemné ambulancie a vrtuľníkovú záchrannú službu.

Zdroj: FB/Na mieste zrážky autobusu s ľuďmi zasahujú všetky záchranné zložky. Zdroj: regióny.sk/Kornel Kubík

Na mieste zrážky autobusu s ľuďmi zasahujú všetky záchranné zložky. Zdroj: regióny.sk/Kornel Kubík

Viac o téme: aktualizované, autobus, dopravná nehoda, Spišská Kapitula, Špišské Podhradie, tragická nehoda

Súvisiace články