Regióny Bratislava Banská Bystrica Košice Nitra Prešov Trenčín Trnava Žilina Top

NOVÉ OPATRENIA zlomili REKORD v OČKOVANÍ! Dôvodom sú vianočné nákupy a chodenie do barov

Očkovanie v nákupnom centre malo úspech. Zdroj: Mária Rusnáková

PREŠOV – Od pondelka 22. novembra sa proticovidové opatrenia opäť zmenili, a tie sa dotýkajú najmä neočkovaných. Okrem iného aj tým, že sa už do obchodných centier nedostanú. To bol vraj jeden z hlavných dôvodov u väčšiny odporcov očkovania, ktorí sa plánujú alebo sa už stihli počas víkendu zaočkovať. Boja sa totiž, že nestihnú vianočné nákupy.

 

Počas minulého víkendu (19. – 21. november) záujem o očkovanie rapídne stúpol. V piatok sa dokonca prvou dávkou vakcíny dalo zaočkovať 7310 ľudí, čo je zatiaľ najviac za posledné štyri mesiace. V sobotu a nedeľu sa, ako zvyčajne, očkovalo aj vo viacerých prešovských obchodných centrách. Tentoraz sa však lámali rekordy. Do obchodného centra v Prešove na sídlisku Sekčov sa už dopoludnia prišli dať zaočkovať stovky ľudí. Hlavným dôvodom vraj boli meniace sa opatrenia. „Nebola by som tu, keby sa nemenili tie opatrenia. Ak by som sa nedala očkovať, riskujem, že sa nedostanem na vianočné nákupy. To by som deťom nevysvetlila,“ hovorí s polovičným úsmevom Prešovčanka Jana.

Názor zmenil aj Matúš, ktorý zasa nechcel prísť o slobodný vstup do reštaurácií a podnikov. „Neviem si predstaviť, že všetci moji kamaráti budú v piatok večer niekde vonku v bare a ja budem musieť sedieť sám doma. Doteraz sa dalo fungovať von, ale je už chladnejšie a má byť vraj ešte horšie. V decembri sa vonku na lavičke určite nebude dať sedieť,“ hovorí stredoškolský študent. V červených, bordových a čiernych okresoch, teda v dnešnej epidemiologickej situácii na celom Slovensku, majú totiž neočkovaní, čo covid neprekonali, zakázané ísť do všetkých prevádzok a služieb, ktoré nepatria medzi základné. Medzi takéto prevádzky nepatria spomínané reštaurácie, bary a po novom ani obchodné centrá.

 

Nové opatrenia v rámci pandemickej situácie na Slovensku. ZDROJ: TASR – Jaroslav Novák

Ľudia sa boja – najhoršie je na tom opäť východ

Ďalším faktorom, ktorý mnohých, doteraz nezaočkovaných počas víkendu presvedčil k vakcinácií, je aj enormný pribúdajúci počet nakazených a obmedzené kapacity lôžok v nemocniciach na východe Slovenska. „Mám už po sedemdesiatke. Ak by som sa teraz nakazila, tak to so mnou nemusí dopadnúť dobre. Ani do nemocnice ma nemusia zobrať, veď je všetko obsadené. Moja známa pracuje ako sestrička v prešovskej nemocnici a sama mi hovorila, že to, čo sa tam deje, je ako z katastrofického filmu. Nechcem riskovať, že zomriem, tak som sa prišla zaočkovať,“ hovorí seniorka Mária.

Podľa štatistík pribudlo za nedeľu (21.11.) na Slovensku 6645 nakazených, z toho viac ako 70 percent nebolo zaočkovaných. Pribudlo taktiež 58 obetí s ochorením na covid-19 pribudlo, celkovo si pandémia vyžiadala 13 919 úmrtí. Počet pacientov v nemocniciach narástol o 17, je v nich 3 021 pacientov s covidom. Na JIS je 271 ľudí, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 259 osôb. Najviac pozitívne testovaných pribudlo opäť na východe Slovenska. V Košickom kraji (985), nasledujú Prešovský (950), Bratislavský (702), Žilinský (443), Trenčiansky (413), Banskobystrický (408), Nitriansky (345) a najmenej pozitívnych vzoriek zistili v Trnavskom kraji (298). Okresy s najvyšším počtom nových prípadov sú Bratislava (431), Košice (338), Spišská Nová Ves (254), Poprad (237), Trnava a Vranov nad Topľou (po 153).