Regióny Prešov

Nadácia PSK pre podporu rodiny rozdelila ľuďom po zemetrasení 136.500 eur

Ilustračné foto. ZDROJ: fb Polícia Sr

PREŠOV – Nadácia Prešovského samosprávneho kraja (PSK) pre podporu rodiny rozdelila v pondelok (23. 10.) prvé finančné prostriedky obyvateľom zasiahnutým nedávnym zemetrasením na východe Slovenska. Využila pritom účelovú dotáciu vo výške 100.000 eur schválenú krajským parlamentom, ako aj príspevky verejnosti a sponzorov. V prvej fáze podporila 100 žiadostí o finančnú pomoc, medzi ktoré prerozdelila 136.500 eur. TASR o tom informovala Lea Lehotská z oddelenia komunikácie a propagácie Úradu PSK.

V druhej fáze je nadácia pripravená pomôcť ďalším, ktorí nadáciu kontaktovali či budú kontaktovať. “Nadačný účet je na tento účel stále otvorený a prijíma príspevky od verejnosti aj sponzorov. Zároveň apelujem na ľudí zasiahnutých zemetrasením, aby nás kontaktovali a dali nám vedieť, že finančnú pomoc potrebujú, a to vypísaním žiadosti pre našu nadáciu,” povedal predseda PSK Milan Majerský.

Krajská nadácia aktuálne podporila jednotlivcov a rodiny zo 14 obcí dotknutých zemetrasením z okresov Humenné, Stropkov a Vranov nad Topľou. Ide o obce Baškovce, Cernina, Ďapalovce, Holčíkovce, Jankovce, Košarovce, Lukačovce, Nižná Sitnica, Ohradzany, Rafajovce, Rohožník, Tokajík, Víťazovce a Vyšná Sitnica.

Prerozdelila medzi nich sumy od 200 eur do 3000 eur. Pre pridelenie výšku finančnej pomoci rozhodovala hodnota požadovanej sumy aj miera zasiahnutia, respektíve výška škôd dotknutých žiadateľov. Financie krajskej nadácie využijú na opravy rodinných domov, niektoré tiež na ich zbúranie.

PSK hľadá podľa Lehotskej i ďalšie možnosti finančnej pomoci pre územie dotknuté zemetrasením. Zastupiteľstvo PSK v pondelok schválilo materiál obsahujúci výzvu vláde Slovenskej republiky, aby vo veci zmiernenia dosahu po zemetrasení konala. Celkové škody sú pritom vo výške 16 miliónov eur, z toho 10 miliónov eur sú na súkromnom majetku obyvateľov kraja. Podľa Majerského je tiež dôležité, aby vláda požiadala Európsku komisiu v rámci Fondu solidarity o financie.

Východ Slovenska zasiahlo 9. októbra zemetrasenie. Malo silu 4,9 lokálneho magnitúda a epicentrum v katastri obce Ďapalovce v okrese Vranov nad Topľou. Vo viacerých obciach po ňom zostali materiálne škody.