Regióny Prešov Humenné

MEGAPROJEKT v Humennom: Do NOVEJ NEMOCNICE chcú investovať až 70 miliónov eur!

Takto by mala vyzerať nová nemocnica. Zdroj: humenne.sk

HUMENNÉ –  Na východnom Slovensku sa chystá projekt, aký nemá obdoby. Po vzore Nemocnice novej generácie v Michalovciach by mala aj v meste Humenné vyrásť nová moderná nemocnica. Sieť nemocníc Svet zdravia zo skupiny Penta ju plánuje postaviť do roku 2026. Investovať do nech chcú až 70 miliónov eur.

 

Nová nemocnica by mala vzniknúť rozšírením už existujúceho zdravotníckeho zariadenia, pričom financovaná má byť z Plánu obnovy a odolnosti. V obrovskej štvorpodlažnej budove sa bude nachádzať nový urgentný príjem, oddelenie anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti s 23 lôžkami, dokonca aj päť úplne nových operačných sál. Penta by chcela v nemocnici vybudovať aj pôrodnicu novej generácie, a to vrátane gynekologického, pediatrického a neonatologického programu.

279 nových lôžok a 15 nových ambulancií

Nemocnica by, samozrejme, poskytovala komplexnú predoperačnú a pooperačnú starostlivosť. Vďaka projektu by v nemocnici malo pribudnúť celkovo 279 nových lôžok, ktoré doplnia časť pôvodného lôžkového fondu, pričom otvoriť by v nej mali 15 nových ambulancií.

Jana Fedáková, komunikačná špecialistka siete nemocníc Svet zdravia hovorí, že projekt výstavby novej nemocnice chcú predložiť Ministerstvu zdravotníctva SR už v polke apríla.

„V súčasnosti v sieti nemocníc Svet zdravia pracujeme na príprave štúdie uskutočniteľnosti, ktorá by mala byť sfinalizovaná v máji tohto roka a zároveň pripravujeme žiadosť o posúdenie vplyvov na životné prostredie. Realizujeme teda štandardné kroky v rámci prípravnej fázy investičného procesu. Predloženie tohto projektu na MZ SR očakávame 14. apríla.“

Štát je podľa Penty pomalý

Ako ďalej vysvetľuje, schválenie finančných prostriedkov na výstavbu nemocnice má v rukách ministerstvo zdravotníctva. To však svije rozhodnutie už nejaký čas odkladá. „Už dnes vnímame, že realizácia projektu je na hrane. Vychádzame z nateraz platných legislatívnych lehôt, ako je vplyv na životné prostredie, územné rozhodnutie, stavebné povolenie, kolaudácia a technologických predpokladov vyplývajúcich z jednotlivých stavebných činností. Preto je pre nás nelogické, keď z pohľadu regulátora a vykonávateľa Plánu obnovy, ktorým je Ministerstvo zdravotníctva SR, dochádza k odkladom rozhodnutí a konaní, ktoré by smerovali k bezodkladnému spusteniu výziev a možností čerpania zdrojov,“ dodáva Fedáková.

Humenská nemocnica uskutočnila v roku 2021 na 308 lôžkach až 8 534 hospitalizácií. Má 474 zamestnancov.