Regióny Prešov Snina Top

Malo ísť o HRÔZOSTRAŠNÚ ŠELMU, vykľulo sa z nej roztomilé mláďa: Vyjadrenie zoológa! Hrozí, že bude vyhľadávať ľudí?

Na ukrajinskej hranici sa pohybuje tiger. ZDROJ: FB/Polícia Košický kraj

ULIČ – Tento víkend Slovensko obletela správa o tom, že sa v blízkosti nášho územia pohybuje divoká šelma, ktorá utiekla zo zoologickej záhrady. O pár hodín na to sa z nej vykľulo iba roztomilé mláďa tigra, ktoré je na ľudskú prítomnosť zvyknuté. Aj preto zoológ bojnickej zoo Branislav Tám predpokladá, že tigríča môže vyhľadávať prítomnosť ľudí, keďže je na to zvyknuté. Buďte preto opatrní, nikdy neviete, čo urobí.

 

Obyvateľov východného Slovenska pred pár dňami zarazila skutočne šokujúca správa. Podľa informácií obce Ulič sa totiž v blízkosti ich obce mal pohybovať tiger. “Oznamujeme vám, že v blízkosti obce sa pohybuje tiger, ktorý ušiel zo ZOO na Ukrajine. Žiadame vás, aby ste boli ostražití a obmedzili pohyb mimo svojich domovov. V prípade, že dané zviera uvidíte, volajte na políciu alebo starostovi obce,” uviedla samospráva. Informácia o divej šelme rýchlo oblete Slovensko a vyvolala u ľudí protichodné názory. Kým niektorých táto správa vystrašila, iní si mysleli, že ide len o vtip. “Neverím!” poznamenala na sociálnej sieti Soňa.

Informáciu však krátko na to potvrdili aj prešovskí policajti. “V oblasti slovensko – ukrajinskej hranice bol spozorovaný voľne pohybujúci sa tiger. Je možnosť, že sa dané zviera môže pohybovať aj na našom území v pohraničnej oblasti. Polícia vec preveruje,” poznamenali. Zároveň ľudí upozornili, aby sa ku zvieraťu nepribližovali a obmedzili pohyb v okolitých lesoch.

Z divej šelmy sa vykľulo roztomilé mláďa

Po pár hodinách od prvotného upozornenia, viac svetla do celého prípadu vniesol riaditeľ Správy Národného parku Poloniny Miroslav Buraľ, ktorý skutočne potvrdil prítomnosť tigra, avšak podľa jeho slov má ísť len o mláďa. “Už teda vieme, o akého jedinca ide. Zatiaľ ho však nikto nespozoroval na slovenskej strane, také hlásenie sme nemali, je možné, že sa vrátil naspäť. Ide o niekoľkomesačné mláďa, bolo držané v chove vo voliére, kde sa k nemu chodili fotiť rodiny s deťmi, takže je zvyknutý na prítomnosť človeka,” poznamenal.

Pohyb mláďaťa zaznamenali fotopasce v územnej pôsobnosti Správy Národného parku (NP) Poloniny, v katastroch obcí Brezovec, Klenová a Ulič. Policajti však pohyb na Slovensku nepotvrdili, “polícia Slovenskej republiky nikdy nepotvrdila, že výskyt tigra bol zaznamenaný aj na území Slovenska, navyše, ak by bolo zviera prekročilo štátnu hranicu so Slovenskom, jeho pohyb by bol zaznamenaný, pretože každý kúsok východnej hranice je prísne monitorovaný,” poznamenali na sociálnej sieti.

Zverejnili však jeho údajnú fotografiu. Jej pravosť však nemôžu potvrdiť. “Keďže k udalosti došlo na ukrajinskej strane, polícia na Slovensku nepreverovala ani skutočnosť, či fotografia zvieraťa, ktorá bola na sociálnych sieťach, je ilustračná alebo pochádza z fotopasce, prípadne, aká stará táto fotografia je. Samozrejme, policajti všetkých oddelení hraničných kontrol na východnej hranici aj Riaditeľstvo hraničnej a cudzineckej polície v Sobranciach je v kontakte s ukrajinskou políciou a v prípade zistenia akýchkoľvek nových relevantných informácií si ich vzájomne vymenia,” poznamenali muži zákona. Odborníci ľudí upozorňujú, aby sa k divému zvieraťu radšej nepribližovali a boli opatrní.

Tigríča ešte stále nenašli

Podľa informácií tvnoviny.sk mali po malom tigríkovi v pondelok 5. 9. 2022 ochranári úpenlivo pátrať, no žiaľ, bez úspechu. Zviera sa im nepodarilo nájsť a tak je odkázané samo na seba. Či si poradí v prírode je podľa zoologičky ZOO Bojnice Agnesy Cachovanovej otázne. Všetko závisí od toho, či si mláďa dokáže uloviť potravu. “Či si zvládne niečo uloviť, to je ťažko povedať, ale pokiaľ áno, tak má určite šancu prežiť v prírode nejakú dobu,” poznamenala pre zregiónu.sk.

Nebezpečie pre tigríča predstavujú mnohé divé zvieratá, ktoré sa v týchto končinách nachádzajú. “Asi by samé neprežilo, pretože v tej oblasti sú medvede a vlky,” poznamenal pre zregionu.sk zoológ ZOO Bojnice Branislav Tám. Je taktiež podľa neho možné, že bude vyhľadávať ľudské obydlia. “Možno bude vyhľadávať aj nejakých ľudí, aby si zabezpečilo potravu, lebo bolo zvyknuté na kŕmenie od nich.” Zároveň však poznamenal, že sa jedná o dohady a je ťažké presne určiť, čo sa bude s malým tigríčaťom diať. Ľudia by preto mali byť opatrní a na divé zviera si dávať pozor.

V tejto súvislosti sme kontaktovali aj prešovských policajtov. Na odpovede stále čakáme.