Lekári pri operácii ZABILI pacientku! Trubicou jej prepichli priedušnicu: Čo je v prípade nové?

BARDEJOV – Obrovská tragédia, ktorá navždy poznačila rodinu Pšenčíkovcov, má stále ešte svoju dohru. Lekári z bardejovskej nemocnice zaviedli 54-ročnej Márii trubicu do hrdla tak nešikovne, že jej prepichli priedušnicu. Pacientka o pár dní na to zomrela.

 

To, čo sa stalo v jednej z nemocníc v meste na východe Slovenska, zdvihlo zo stoličiek takmer všetkých Slovákov. 54-ročná Mária išla v pondelok na neškodnú laparoskopickú operáciu žlčníka. Domov sa však k milujúcim dcéram a manželovi už nikdy nevrátila. Tamojší lekári jej počas zákroku zle zaviedli trubicu do hrdla, pričom jej prepichli priedušnicu. Na tento fatálny omyl prišli už keď bolo neskoro. Mária zomrela na otravu krvi zo zahnisanej priedušnice.

Tragédia sa stala pred ôsmimi rokmi, no následky za smrť pacientky, ktorú spôsobil bardejovsky anestéziológ a chirurg, pretrvávajú dodnes. Pri uspávaní sa lekárom až na piaty pokus podarilo správne zaviesť trubicu do hrdla pacientky. Že jej prepichli priedušnicu nezistili včas.

Úrad pochybenie uznal, lekári vinu necítia

Podľa Úradu pre dohľad na zdravotnou starostlivosťou lekári v tomto prípade jednoznačne pochybili. Nemocnica preto musela zaplatiť 6 500-eurovú pokutu. Obvinení lekári, ktorým v prípade uznania viny hrozí až 5 rokov za mrežami, však tvrdia, že chybu neurobili.

„Nebudeme sa vôbec vyjadrovať zatiaľ,“ uviedol pre tvnoviny.sk obžalovaný lekár Juraj Holtman, ktorý sa necíti byť vinný. Ani ďalší obžalovaný, lekár Vladimír Petráš, nepripustil, že by urobil chybu. „Niet čo povedať teraz, sme na štartovacej čiare, teraz to začína, potom sa uvidí,“ uviedol obhajca Ivan Vanko.

„Máme za to, že v tomto prípade naozaj naši lekári, ani ošetrujúci personál nepochybili a postupovali lege artis,“ uviedol právny zástupca obžalovaných NsP Bardejov Peter Petko.

Pozostalí nemocnicu žalovali a tá im napokon vyplatila odškodné. Manželovi a trom dcéram vyplatili spolu 85-tisíc eur. „V pondelok išla na bežnú operáciu a vo štvrtok mala nastúpiť do práce,“ povedal pre portál manžel nebohej Jaroslav Pšenčík. „Dcéram to mamu nikdy nevráti, oni teraz majú zničené životy, lebo oni lipli na mame,“ dodal zronený manžel nebohej ženy.

Viac o téme: chyba, lekár, nemocnica, operácia, smrť, trubica, usmrtenie

Súvisiace články