Regióny Prešov Kežmarok

Kežmarská nemocnica má šesť nových prístrojov umelej pľúcnej ventilácie

Zdroj: TASR / Dano Veselský

KEŽMAROK – Nemocnica Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku má šesť nových prístrojov umelej pľúcnej ventilácie, päť z nich je pre dospelých a jeden pre novorodenca. TASR o tom informovala hovorkyňa skupiny Agel SK Martina Pavliková s tým, že aktuálne je v nemocnici hospitalizovaných šesť pacientov s novým koronavírusom, traja si vyžadujú napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu.

 

Tieto prístroje vo všeobecnosti pomáhajú nielen pacientom s ochorením COVID-19, ale aj operovaným pacientom, ktorí sú v celkovej anestézii. „Umelá pľúcna ventilácia je spôsob orgánovej podpory pľúc. Jej princíp spočíva v mechanickej podpore dýchania, ktorá zabezpečuje dostatočnú výmenu plynov v pľúcach. Ide o zabezpečenie oxygenácie krvi a elimináciu výdychových plynov, najmä oxidu uhličitého,“ vysvetlil primár oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny kežmarskej nemocnice Serhiy Rak.

Ako dodala Pavliková, nové prístroje sú spolufinancované nenávratným finančným príspevkom zo štrukturálnych a investičných fondov prostredníctvom projektu s názvom Modernizácia nemocnice Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku cez Integrovaný regionálny operačný program 2014 – 2020.