Regióny Prešov Top

Jeden z TOP zamestnávateľov na Slovensku schytal MEGA POKUTU: Toľko nezarobil ani za celý rok! Bude zatvárať? Vieme viac

Podnikanie, prepúšťanie, peniaze, financie, Slovensko. Ilustračná foto. Zdroj: Pixabay/Freepik
Ilustračná foto. Zdroj: Pixabay/Freepik

VRANOV NAD TOPĽOU – Ťahúň Prešovské kraja čelí veľkej pokute. Vranovskú celulózku, ktorá spadá do holdingu Bukóza, štát trestá za ohrozovanie životného prostredia. Zaplatiť musí dvojnásobok toho, čo zarobila za rok.

Vranovský Bukocel na východe patrí k najväčším zamestnávateľom, drevári zamestnávajú okolo 940 ľudí. Už v minulosti mal problémy pre porušovanie pravidiel ochrany životného prostredia. Ako informovali Hospodárske noviny, teraz za to dostal zatiaľ najvyššiu pokutu, a to viac ako 2 milióny eur.

Štátny orgán vyrubil podniku Bukocel pokutu po tom, čo si firma pre svoju výrobu nenakúpila dostatok emisných kvót tak, ako to veľkým producentom oxidu uhličitého kážu celoeurópske pravidlá. „Konkrétne za to, že v súlade so zákonom spoločnosť neodovzdala do registra v termíne do 30. apríla 2023 kvóty potrebné na pokrytie emisií za predchádzajúci rok,“ priblížilo ministerstvo životného prostredia.

O tom, že tentokrát ide už o naozaj vysokú pokutu, svedčia aj posledné dostupné čísla firmy. “Vranovská akciovka dosiahla v roku 2022 zisky na úrovni 1,15 milióna eur. Štátna pohľadávka tak dvojnásobne prevyšuje ich zisk z predminulého roka. V roku 2021 sa ich zisky šplhali k trom miliónom eur,” uvádzajú HN.

Ani vyše dvojmiliónová sankcia ale podnik zrejme na kolená nepoloží. Pre Denník E sa vedenie holdingu vyjadrilo, že vysoká pokuta by celulózku nemala existenčne ohroziť a so štátom už rokuje o splátkovom kalendári.


Na Slovensku KRACHUJE dlhoročný výrobca! Mnohí majú jeho produkty doma: Veľkého výročia sa už NEDOŽIL. Vieme, čo je za tým