Regióny Prešov

Hvezdárne Prešovského samosprávneho kraja privítali vlani viac ako 33-tisíc návštevníkov

Prešov
ZDROJ: astropresov.sk

PREŠOV – Záujem o hvezdárne Prešovského samosprávneho kraja (PSK) rastie. Kým Hvezdáreň a planetárium v Prešove navštívilo v roku 2023 vyše 22 000 ľudí, Vihorlatská hvezdáreň v Humennom ich privítala viac ako 11 000. Z PSK o tom informovala Lea Lehotská s tým, že počet návštevníkov medziročne stúpol dokopy o 4000.

Návštevnosť kultúrneho zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK v Prešove vzrástla oproti roku 2022 takmer o 3000 ľudí. “Na svoje si prišli deti, študenti, ale aj dospelí. Tí zažili nielen tematické exkurzie, prednášky, výstavy, súťaže, ale aj expedície, astronomické pozorovania či tematické programy v planetáriu,” uviedla s tým, že obľúbeným a mimoriadne lákavým bol Deň hvezdární a planetárií, ktorý pripravujú aj v tomto roku v marci.

Humenská hvezdáreň zas prilákala návštevníkov najmä programovým balíkom Večer pod hviezdami na Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle, ktorý zahŕňa prehliadku observatória, program v planetáriu a pozorovanie objektov nočnej oblohy. Celkový nárast návštevníkov tejto hvezdáreň medziročne stúpol o viac ako 1200. Tento rok okrem iného plánuje aj slávnostné otvorenie Výskumno-prezentačného centra parkov tmavej oblohy v Karpatoch. Pokračovať bude tiež s uvedeným prázdninovým programom.