Regióny Prešov Domáce Humenné

Humenské ochotnícke divadlo uvedie druhú premiéru – hru “MOCAD(R)ÁMY”

Ilustračná foto. ZDROJ: TASR / Milan Kapusta

HUMENNÉ – Humenské ochotnícke divadlo (HOD) uvedie v nedeľu 14. mája v History Art & Music Club svoju druhú divadelnú premiéru “MOCAD(R)ÁMY”. Režisérka a aktuálne aj herečka divadla Zuzana Švecová priblížila, že ide o autentický príbeh piatich žien, ktoré sa delia o svoje zážitky a skúsenosti. “Sú to reálne príbehy reálnych žien, ktoré sú pretavené do divadelnej podoby, majú veľmi silnú výpovednú hodnotu. Sú to naozaj ťaživé ľudské osudy, každá zo žien si prešla nejakou svojou traumou, ktorá poznačila ich ďalší život a tú vyrozprávajú prostredníctvom divadla,” priblížila Švecová.

 

Hra MOCAD(R)ÁMY vznikla ako projekt Bábkového divadla na Rázcestí Banská Bystrica. Autentické mini príbehy o živote v ženskej koži na základe rozhovorov s herečkami štúdia T.W.I.G.A. do divadelnej podoby prepísala Iveta Škripková. “V našej verzii hry diváci uvidia prežívanie piatich žien, ktorých zážitky majú následky na ich ďalšiu existenciu. Išlo nám o hlboké zvnútornenie a precítenie príbehov síce možno neznámych žien, no so skúsenosťami, ktoré sú prepojené naprieč celým ženským svetom,” dodáva režisérka, ktorá sa v hre predstaví spolu s Alexandrou Harvanovou, Dušanou Prčovou, Jankou Babjarčíkovou a Katkou Matuškovičovou.

HOD vzniklo už v roku 2018, v tomto prípade však ide len o jeho druhú premiéru. “Našu činnosť významne obmedzila pandémia koronavírusu. Nemali sme sa vlastne takmer dva roky kde stretávať, keďže History Art and Music Club, kde sme mali zázemie, bolo viac-menej zatvorené. Pandémia tiež spôsobila, že niektorí členovia divadla odišli, keďže museli zmeniť prácu, skomplikovali sa medziľudské vzťahy a teraz jedna z našich herečiek sa borí s vážnou chorobou,” zdôvodnila Švecová. Po nedeľňajšej premiére, ktorá začína o 18.00 h, plánujú ísť s novou hrou aj ďalej medzi ľudí. Režisérka verí, že sa im podarí v spolupráci s inými kultúrnymi centrami zavítať aj do ďalších slovenských miest.