Regióny Prešov Vysoké Tatry Poprad

FOTO V Tatrách sa zranila česká turistka: Letecky ju museli previezť do nemocnice

Horskí záchranári pomáhali českej turistke. Zdroj: hzs.sk

VYSOKÉ TATRY – Vo Vysokých Tatrách v nedeľu pri páde utrpela zranenia 47-ročná česká turistka. S podozrením na úraz chrbtice a ďalšie zranenia ju letecky transportovali do nemocnice v Poprade. Informovala o tom Horská záchranná služba (HZS).

Asi 80-metrový pád turistky cez skalný prah v oblasti Jazernej steny nahlásili dopoludnia náhodní svedkovia z Veľkého hangu v Malej Studenej doline. Po nahlásení okamžite smerovali zranenej osobe na pomoc. “O súčinnosť bola požiadaná Vrtuľníková záchranná zdravotná služba (VZZS) z Popradu. Na mieste bola vysadená lekárka VZZS a následne sa posádka vrtuľníka vrátila po dvoch záchranárov HZS na heliport v Starom Smokovci,” uviedla horská služba na svojom webe.

Horskí záchranári pomáhali českej turistke. Zdroj: hzs.sk

Po poskytnutí neodkladnej zdravotnej starostlivosti zranenú ženu transportovali na miesto, kde bolo možné vyzdvihnutie leteckou technikou. “Pomocou palubného žeriava bola spolu s lekárkou VZZS evakuovaná z doliny, počas medzipristátia v Starom Smokovci naložená na palubu vrtuľníka a letecky transportovaná do nemocnice v Poprade,” informovali záchranári. HZS upozorňuje návštevníkov hôr, že vo vyšších polohách po ochladení je terén silne zľadovatený. Pohyb v takýchto podmienkach si vyžaduje skúsenosti a použitie zimnej výzbroje, ako mačky a čakan.