Kategórie Regióny Prešov Domáce

FOTO Silvestrovský bašavel v osade! Niekde smutnejšie, no niekde to poriadne ROZTOČILI

Rómsky bašavel (oslava). Zdroj:(Beáta Pavlišinová) Rómovia z osady v obci Svinia , Zdroj: ( Beáta Pavlišinová )

PREŠOV – Tohtoročný Silvester v malej obci Svinia pri Prešove oslavovali miestni rómovia, no tentokrát bez svojho ,,Vajdu”. Kým niekde na neho spomínali, inde to poriadne roztočili.

 

Vo Svinej oslávili príchod Nového roka 2023 niektorí rómovia o niečo smutnejšie ako po minulé roky. Od smrti rómskeho vajdu ubehlo pár mesiacov, no nielen najbližšia rodina, ale aj ostatní v osade naňho spomínajú dodnes. Bol pre nich vzorom, v osade ho mali radi a rešpektovali ho. Nového vajdu zatiaľ nemajú.

Na snímke dcéra romského vajdu Žaneta , Zdroj: Beáta Pavlišinová

Žaneta Červeňáková, dcéra zosnulého rómskeho vajdu, nám opísala, aké boli pre nich novoročné oslavy, ale aj to, v akom duchu sa niesol celý Silvester po smrti jej otca Ivana Červeňáka:

,, Tento rok bol pre našu rodinu smutný. Bez otca to už nie je to, čo bývalo. Keby tu bol otec, by sme sa radovali s ním. Rozprával by nám svoje príbehy, čo všetko zažil, bolo by tu lepšie. Uctili sme si otcovu pamiatku, boli sme mu zapáliť aj sviečky na hrob. Naša rodina , my sme tento rok bez hudby a tanca, len tak v kruhu najbližšej rodiny, ale v iných rodinách oslavujú. “

Ako tvrdí pani Žaneta, jej otec bol múdry, dobrý, láskavý a chápavý človek, ktorý pomáhal všetkým v osade a vždy vedel vyriešiť problémy, ktoré boli medzi miestnymi. V osade už nového vajdu voliť nebudú a taký ako bol jej otec, sa už nikto nenájde, dodala na záver.

Odchod starého roka a príchod toho nového, oslávili niektorí v osade ako sa patrí.

Nový rok 2023 v rómskej osade vo Svinej vítali niektorí poriadne veselo. Nechýbali tradičné tance ako čardáše, miestni obyvatelia osady sa zabávali a starý rok tak zakončili bujarou oslavou.

Rómsky bašavel (oslava). Zdroj:(Beáta Pavlišinová)

Takzvaný ,,rómsky bašavel” na ktorý sa rómovia pripravovali pár dní vopred, začali oslavovať už večer.

Aj napriek drahším cenám potravín si však tento posledný deň v roku miestni dopriali. Stoly boli o niečo skromnejšie ako po minulé roky, no bolo stále čo jesť a piť. Nechýbali tradičné dobroty ako novoročná kapustnica, rezne, šalát, domáca klobása, chlebíčky, koláče, no najmä veľa pálenky.  V niektorých príbytkoch bolo poriadne veselo, a hlasná hudba sa rozliehala po celej osade.

Oslavy nového roka v obci Svinia , Zdroj: ( Beáta Pavlišinová )

S príchodom nového roka na záver predniesol jeden z miestnych rómov novoročný vinš, kotrý znel takto:
,, V tom novom roku chcem popriať nielen rómom, ale aj gadžom veľa zdravia, šťastia, lásky, aby sa všetci mali radi, aby neboli rozdiely, a aj tu všetci čo sú, aj im prajem.”