Dobrá správa. Návštevnosť Belianskej jaskyne vlani stúpla

VYSOKÉ TATRY – Beliansku jaskyňu, jedinú sprístupnenú vo Vysokých Tatrách, vlani navštívilo takmer 128 000 turistov. Ich počet oproti roku 2022 stúpol o 20 000, aj napriek tomu tam však nedosiahli výsledky z roku 2019 pred pandémiou. Potvrdil riaditeľ Správy slovenských jaskýň Ján Zuskin s tým, že aj napriek tomu sú s návštevnosťou spokojní.

 

„Ako po minulé roky bola najvyššia návštevnosť v mesiacoch júl a august. Podľa jazykového zloženia prevažovali návštevníci z Poľska, ktorých bolo takmer 60 000, nasledovali domáci turisti, tých prišlo viac ako 39 000 a treťou v poradí bola klientela z Českej republiky s návštevnosťou na úrovni cez 10 600 ľudí,“ konkretizoval výsledky Zuskin.

Belianska jaskyňa, ktorá je prístupná aj v zimnom období, patrí medzi najnavštevovanejšie na Slovensku. Okrem bizarných skalných tvarov je známa bohatým výskytom kalcitovej sintrovej výplne. Hoci záujem o prírodné pozoruhodnosti jaskyne pretrváva už viac ako 125 rokov, zákonitosti jej vytvárania sa podľa SSJ doteraz úplne neobjasnili. Prehliadkový okruh má dĺžku 1370 metrov s prevýšením 125 metrov, na trase je 874 schodov. Pobyt v jaskyni trvá asi 70 minút a teplota sa tam pohybuje od piatich do 6,3 stupňa Celzia.

 

Viac o téme: Belianska jaskyňa, návštevníci, návštevnosť, Vysoké Tatry

Súvisiace články